Indyjskie parki solarne – rewolucja w energetyce solarnej

 

Definicja parku solarnego, przyjęta przez rząd indyjski jest klarowna i bardzo prosta:

“The solar park is a concentrated zone of development of solar power generation projects and provides developers an area that is well characterized, with proper infrastructure and access to amenities and where the risk of the projects can be minimized. Solar Park will also facilitate developers by reducing the number of required approvals.” (MNRE,2015)

Park Solarny jest wydzielonym obszarem dedykowanym rozwojowi inwestycji polegających na wytwarzaniu energii elektrycznej z energii słonecznej. Park solarny dostarcza dobrze scharakteryzowany teren posiadający odpowiednią infrastrukturę oraz dostęp do sieci przesyłowych (zapewniający odbiór wyprodukowanej energii) . Park solarny minimalizuje ryzyko inwestycyjne a także wspiera inwestora poprzez zmniejszanie ilości potrzebnych pozwoleń (Ministerstwo Nowych i Odnawialnych Energii, Indie 2015).

W Polsce parki technologiczne mają raczej złą prasę, i chyba słusznie. Do wydania były ogromne pieniądze europejskie służące rozwojowi innowacyjności. Za te pieniądze wybudowano nowoczesne budynki wyposażone w infrastrukturę informatyczną wychodząc z założenia, że nawet jeżeli nic się nie uda w tych budynkach wytworzyć, to ktoś zarobi na budowie, a same budynki pozostaną i jakoś przecież będą wykorzystane. Rozwojowi niektórych parków towarzyszyła atmosfera aferalna, np. http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/926611,nowy-sacz-udzialowcy-donosza-na-zarzad-miasteczka-mulitmedialnego,id,t.html. A zatem w Polsce pompowano pieniądze w tworzenie infrastruktury a następnie czekano na przybycie innowacyjnych przedsiębiorców z pomysłami. Z całego programu można było wywnioskować, że główną przeszkodą w rozwoju innowacyjności w Polsce był brak odpowiedniej powierzchni biurowej. Zakładano również, że naukowcy otworzą swoje szuflady, pełne pomysłów, które z różnych powodów przed wejściem do Unii Europejskiej nie doczekały się realizacji. Założenie o potencjale rynkowym polskiej nauki okazało się chybione. Na krótką metę (z perspektywy 5 lat) parki wydają się inwestycją raczej nieudaną, to jednak z rzetelną oceną rezultatów trzeba poczekać jeszcze kilka lat. Bardzo możliwe że np. dostępność infrastruktury jakoś poprawi konkurencyjność polskiej gospodarki, przy czym już niedługo trzeba będzie stworzoną infrastrukturę modernizować – ze względu na szybki postęp i wzrost wymagań. Z kolei parki przemysłowe powstawały często na obszarach upadających zakładów przemysłowych. Zakładano, że państwo może wspomóc rozwój gospodarczy na wydzielonych terenach poprzez tworzenie infrastruktury i przyznawanie ulg podatkowych.

W Indiach również przyjęto pewne założenia. Po pierwsze założono, że jedną z podstawowych barier rozwoju energetyki jest dostęp do odpowiednich terenów. Elektrownie słoneczne zajmują rozległe tereny: http://www.nrel.gov/docs/fy13osti/56290.pdf, aby zainstalować panele o mocy 1 MW trzeba zająć obszar mniej więcej 180 na 180 m, czyli około 2,5 hektara (wielkość małego gospodarstwa rolnego), z zatem budowa elektrowni słonecznej o mocy 1 000 MW wymaga pozyskania terenu o powierzchni niewielkiej gminy. W Indiach wszystko idzie trudno, rozbudowana skorumpowana biurokracja sprawia, że wszelkie procedury wydłużają się niezmiernie. A zatem organizację terenu złożono na barki rządu centralnego i rządów stanowych, dzięki czemu wyeliminowano bardzo trudny w warunkach indyjskich problem pozyskania ogromnego terenu.

Drugim istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój energetyki słonecznej jest dostęp do sieci energetycznych. Zbudowanie dostępu do sieci energetycznych nie jest sprawą łatwą, ponieważ indyjskie przedsiębiorstwa energetyczne odpowiedzialne za utrzymanie i rozbudowę sieci, z różnych względów znajdują się w opłakanym stanie, ledwie zipią i czekają na jakąś restrukturyzację. Ich trudna sytuacja spowodowana jest między innymi tym, że zostały obciążone sporymi kosztami społecznymi wynikającymi z niskich cen energii i powszechnego niepłacenia rachunków. Puste kieszenie przedsiębiorstw energetycznych nie sprzyjają realizacji nowych, ambitnych inwestycji. Rząd Indii założył, że parki solarne mogą skutecznie rozwiązać te dwa problemy.

Powołano specjalną agencję odpowiedzialną za budowę wdrożenie programu: SECI (Solar Energy Corporation of India). Program zakłada utworzenie 25 parków o całkowitej mocy około 20 GW (cała moc polskiego systemu energetycznego wynosi około 35 GW). Pierwszym stanem, w którym utworzono park solarny był Gujarat (2012, http://cleantechnica.com/2012/04/20/worlds-largest-solar-pv-power-plant-added-to-indias-grid/ ), z którego pochodzi obecny premier Indii Narendra Modi. Koszty wytwarzania prądu w Gujaracie okazały się wysokie, ale z drugiej strony zrealizowano największy projekt solarny na świecie, nabrano doświadczenia, i przekonano się, że takie przedsięwzięcie, realizowane w warunkach indyjskich jest możliwe. Ostatnio stan Andra Pradesh, wraz z SECI, utworzył już w ramach rządowego programu kolejny park solarny i ogłoszono aukcje odwrotną na zakup prądu. Aukcja odwrotna polega na tym, że wygrywa najniższa wylicytowana cena, a nie jak w tradycyjnej licytacji cena najwyższa. Ostatnio ogłoszono wyniki przetargu:

https://goodtoknowenergy.wordpress.com/2015/11/07/indias-solar-power-rates-at-historic-low/

Uzyskano najniższą w historii ceną energii słonecznej – 4, 63 rupii za kWh. Uzyskany rezultat ma niezwykle ważne znaczenie z kilku powodów:

1. Do niedawna uważano, że poziom 5 rupii nie będzie mógł być pokonany przez kilka najbliższych lat – a jednak się udało!!!! A to osiągnięty poziom cenowy jest dla Azji i Afryki sygnałem do inwestycji. Budowa elektrowni słonecznej jest niezwykle nieskomplikowana pod względem organizacyjnym i technicznym, zwykle nie sprawia większych problemów środowiskowych, jest niezwykle szybka i nie wymaga dostępu do kosztownej infrastruktury. Nie wymaga również dodatkowych inwestycji np. w budowę kopalń. A zatem szybko, łatwo chociaż wciąż stosunkowo drogo,

2. Sprawdza się polityka energetyczna Modiego, wzrasta zaufanie i wiara w realność politycznej wizji zelektryfikowanych Indii. Jedną z pierwszych politycznych deklaracji Modiego było zainstalowanie do roku 2022 100 GW elektrowni słonecznych. W momencie kiedy cel był komunikowany brzmiał niemal nierealnie – w miarę upływu czasu nabiera rumieńców.

3. Indie potrzebują energii słonecznej nie z powodów środowiskowych, czyli potrzeby zmniejszania wpływu człowieka na zmiany klimatu. Ta potrzeba np. dla polskiego społeczeństwa jest generalnie nieważna, stanowi raczej kwestię wiary, deklarację światopoglądową daleką od podstaw naukowych i zasady zachowania ostrożności. W Indiach sprawa jest znacznie prostsza – 250 milionów ludzi (czyli połowa populacji Europy) nie ma dostępu do prądu , co w dodatku wcale nie znaczy, że wszyscy pozbawieni dostępu do sieci są biedni. Ci ludzie chcą mieć lodówkę, klimatyzację która w czasie piekielnego lata wydaje się nieodzowna, internet i telefon. Najszybciej można zaspokoić tę potrzebę budując elektrownie słoneczne, gdzie cykl inwestycyjny jest krótszy niż 3 lata.

4. Sukces programu solarnego jest również argumentem w relacjach międzynarodowych – Indie zaczynają być prawdziwym leaderem w rozwoju energetyki słonecznej. Indie mają Indyjskie wyśmienite relacje z Afryką – która czeka na rewolucję energetyczna, posiadają ogromny rynek wewnętrzny, który być może będzie stymulował rozwój innowacji, a także w przeciwieństwie do Chin posiadają stabilny potencjał rozwoju gospodarczego – to wszystko sprawia, że polityczne miejsce Indii w negocjacjach klimatycznych się zmienia.

Warto podkreślić, że Indusi godzą się na zwiększenie ceny energii spowodowane jej wytwarzaniem z odnawialnych źródeł, ponieważ uważają, że w tym kraju jest to korzystne dla gospodarki wydaje się, że Indie nie są w stanie dostarczyć energii wszystkim potrzebującym w oparciu jedynie o paliwa kopalne.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: