Paląc węglem wspierasz rosyjski przemysł wydobywczy!!!!!

http://www.pb.pl/3652697,97687,rosyjska-presja-na-polski-wegiel

Tańsze wypiera droższe. Tak bez wątpienia jest w branży węglowej. W tzw. sektorze socjalno-bytowym węgiel importowany do Polski z Rosji coraz skuteczniej wypiera węgiel pochodzący z polskich kopalni.

— Presja importu z Rosji jest coraz większa. Szacuję, że minionej zimy udział rosyjskiego węgla w całkowitym zużyciu węgla w sektorze socjalno-bytowym wzrósł z 30 do około 40 proc. To ogromne zagrożenie dla polskiego górnictwa, bo tracimy rynek o najwyższych marżach — alarmuje Adam Gorszanów, szef Izby GospodarczejSprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW), właściciel firmy Ewgor Bis z Gliwic.

Sektor socjalno-bytowy, czyli ludzie kupujący węgiel opałowy do ogrzewania domów, zużywa około 12 mln ton surowca rocznie. Dla porównania, polskie kopalnie wydobyły w zeszłym roku 79,2 mln ton węgla kamiennego. Jest to jednak sektor o najwyższej rentowności.

Szacuje, że w poprzednich latach węgiel rosyjski był średnio o 10-15 proc. tańszy od węgla oferowanego przez polskie kopalnie. Dziś różnica sięga 30 proc.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: