Projekt ustawy o energii odnawialnej w I kw. powinien trafić do Sejmu

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1084041.html

Opracowywany obecnie rządowy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii powinien trafić do Sejmu w pierwszym kwartale tego roku – zapowiedział dyrektor departamentu energii odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki Janusz Pilitowski.

O potrzebie wprowadzenia uregulowań ustawowych, które przyspieszyłyby rozwój energetyki odnawialnej w kraju, dyskutowano m.in. podczas Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej, który w poniedziałek odbył się w Płocku (Mazowieckie).

Dyrektor departamentu energii odnawialnej w resorcie gospodarki poinformował, że w najbliższy czwartek projektem ustawy zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów.

– Zamierzeniem administracji jest, aby projekt ustawy jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku był przekazany do parlamentu – podkreślił Pilitowski.

Według Wojciecha Cetnarskiego, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, obecnie największym problemem dla inwestorów tej branży jest brak regulacji ustawowych odnośnie odnawialnych źródeł energii.

– Dopóki ustawa nie przejdzie pełnego cyklu prac w ramach rządu, nie zostanie przegłosowana w Sejmie i nie zostanie zatwierdzona przez Komisję Europejską, inwestorzy pozostają w stanie niepewności i zawieszenia. Również instytucje finansujące rozwój energetyki wiatrowej, czyli banki, nie wiedząc jak będą wyglądały regulacje, nie są skłonne pożyczać na te inwestycje pieniądze – wyjaśnił Cetnarski.

Jego zdaniem, brak uregulowań ustawowych może oznaczać, że najbliższy rok będzie okresem spowolnienia inwestycji w sektorze energii wiatrowej. – Niepewność regulacyjna w tej chwili blokuje dalszą możliwość rozwoju sektora – dodał Cetnarski.

Przypomniał, iż obecnie w skali kraju przekroczony został już poziom 3 tys. MW mocy pochodzącej z turbin wiatrowych. – To oznacza, że ten sektor wytwarza więcej niż planowane elektrownie atomowe – zaznaczył Cetnarski. Według niego, do 2020 r. wielkość mocy wytwarzanej przez turbiny wiatrowe w kraju może wzrosnąć do 6-7 tys. MW.

– Sądzimy, że energetyka wiatrowa do roku 2020 jest w stanie podwoić swoją moc zainstalowaną na lądzie. Mamy też nadzieję, że w tej perspektywie zaczną się materializować pierwsze projekty wiatrowe na morzu – dodał.

Cetnarski zauważył, że dotychczasowy koszt budowy infrastruktury turbin wiatrowych w Polsce wyniósł około dwudziestu kilku miliardów złotych, co – jak ocenił – "pokazuje, że z ekonomicznego punktu widzenia jest to dosyć efektywny sposób wytwarzania energii".

W opinii Waldemara Pawlaka, prezesa Fundacji Polski Kongres Gospodarczy, w kontekście planów rozwoju energetyki w Polsce należy zastanowić się, czy w porównaniu z odnawialnymi źródłami energii "koszty energetyki atomowej nie są zbyt wysokie i zbyt ryzykowne".

– Jeżeli dzisiaj mówilibyśmy o wytwarzaniu energii w skali lokalnej, to może okazać się, że lepszy efekt niż budowa elektrowni atomowych osiągniemy wspierając i rozwijając energetykę odnawialną – ocenił Pawlak. Według niego, korzyścią z inwestycji w sektorze odnawialnej energii są m.in. realne miejsca pracy w lokalnych społecznościach.

Zdaniem Pawlaka, istotne jest by w Polsce wykorzystywać różne rodzaje energii odnawialnej, a także różne formy inwestowania w tym sektorze – np. podejmowane przez spółdzielnie energetyczne, wzorem takich spółdzielni powstających m.in. w Niemczech.

Adam Struzik, marszałek woj. mazowieckiego, przypomniał, że jednym ze strategicznych celów Unii Europejskich jest ograniczenie zużycia energii i uzyskiwanie jej z odnawialnych źródeł. – Musimy na poziomie regionu ukierunkować tak politykę, by wspomóc różnych inwestorów i przedsięwzięcia, by tej energii ze źródeł odnawialnych uzyskiwać jak najwięcej, w tym z wiatru, biogazu, czy jako geotermalnej – powiedział Struzik.

Dodał, że w woj. mazowieckim w perspektywie 2014-20 ponad 200 mln euro unijnego wsparcia będzie przeznaczone na segment efektywności energetycznej, w tym około 40-50 mln euro wprost na instalacje odnawialnych źródeł energii.

– Regionalny Program Operacyjny jest w trakcie konsultacji. Zachęcam do zgłaszania opinii także w obszarze odnawialnych źródeł energii – powiedział dziennikarzom Struzik.

Zgodnie z unijnymi zobowiązaniami Polski do 2020 r. co najmniej 15 proc. energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Obecnie jest to 11 proc.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: