KW: trzeba coś wreszcie zrobić z węglem emeryckim

http://gornictwo.wnp.pl/kw-trzeba-cos-wreszcie-zrobic-z-weglem-emeryckim,217805_1_0_0.html

Trudna sytuacja Kompanii Węglowej sprawia, że spółka musi wdrożyć program restrukturyzacji. W spółce wskazują, że jedną z propozycji na znalezienie dodatkowych oszczędności jest uregulowanie od 2016 roku kwestii deputatu węglowego dla górniczych emerytów.

Obecnie, związane z tym koszty są poważnym obciążeniem finansowym dla spółki, a co najgorsze wydatki na ten cel z biegiem lat rosną.
Okazuje się, że liczba emerytów i rencistów uprawnionych do pobierania węglowych deputatów cały czas się zwiększa, wraz z odchodzeniem kolejnych pracowników na emerytury.
W 2003 roku, gdy powstawała Kompania Węglowa, prawo do ekwiwalentu miało 143 tys. osób, co kosztowało firmę 90,4 mln zł. W 2013 roku sytuacja była już znacznie gorsza.
Uprawienia do deputatu miało 161 tys. emerytów i rencistów, a koszty deputatów przekroczyły już 266 mln zł.
O skali wydatków na ten cel niech świadczy fakt, że to kwota większa niż miesięcznie pochłaniają wynagrodzenia dla wszystkich górników Kompanii Węglowej pracujących pod ziemią.
Kompania Węglowa wydaje też bezpłatny węgiel pracownikom 14 zlikwidowanych kopalń działających w ramach byłych spółek węglowych, a także kopalń zlikwidowanych już w strukturach samej Kompanii.
Władze spółki zaznaczają, że dalsze wydawanie bezpłatnego węgla emerytom będzie miało negatywny wpływ na osiągany przez spółkę wynik finansowy.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: