Upadek KW byłby katastrofą dla regionu

http://www.wnp.pl/wiadomosci/216953.html

Upadek Kompanii Węglowej oznaczałby katastrofę, patrząc na środki trafiające do regionu oraz na rynek pracy – podkreśla w rozmowie z portalem wnp.pl wojewoda Zygmunt Łukaszczyk.

Kompania Węglowa zamierza, dzięki realizacji programu restrukturyzacyjnego, odnotować w 2015 roku dodatnią akumulację na sprzedaży węgla.

– Trzeba pamiętać, że Kompania Węglowa jest bardzo ważnym podmiotem dla regionu i dla Polski – mówi portalowi wnp.pl Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski. – Kompania wymaga realizacji programu naprawczego, bo przecież bez niego nie sposób będzie tej spółki uzdrowić. Nawet nie zakładam czegoś takiego, jak upadek Kompanii Węglowej. Natomiast, w formie gdybania, mogę zaznaczyć, że oznaczałoby to katastrofę, patrząc na środki trafiające do regionu oraz na rynek pracy – podkreśla wojewoda Zygmunt Łukaszczyk.

Należy przypomnieć, że w latach 2003-2012 z Kompanii Węglowej do budżetu państwa wpłynęło niemal 17 mld zł.

Kompania przeznaczyła na inwestycje w ciągu ostatnich dziesięciu lat ok. 7,7 mld zł. Ponad 30 proc. węgla kamiennego w Unii Europejskiej pochodzi z kopalń należących do Kompanii Węglowej.

W okresie ostatnich 10 lat kopalnie Kompanii zdołały wydobyć niemal pół miliarda ton węgla.
Obszary górnicze spółki położone są na terenie 42 gmin woj. śląskiego.

– To nierealne, żeby Kompania Węglowa upadła – ocenia w rozmowie z portalem wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. – Natomiast myśląc w kategoriach abstrakcyjnych, byłoby to zabójcze dla regionu. Przecież kiedy upada zakład zatrudniający, dajmy na to, stu pracowników, to już powstaje ogromny problem. A Kompania Węglowa zatrudnia grubo ponad 50 tysięcy ludzi, a dochodzi ponad cztery razy tyle w otoczeniu. Upadek Kompanii oznaczałby degradację regionu śląskiego. Alternatywy dla miejsc pracy w górnictwie nie ma. Taka jest brutalna prawda. Upadek Kompanii oznaczałby również wysyp różnego rodzaju patologii. Najstraszniejsze jest to, że co niektórzy myślą o czymś takim, jak możliwość upadku Kompanii Węglowej. To samo w sobie już jest przerażające, patrząc na rynek pracy w województwie śląskim – podsumowuje Wacław Czerkawski.

Kompania Węglowa będzie ograniczać wydobycie węgla. W 2012 roku kopalnie należące do Kompanii Węglowej wydobyły 39,3 mln ton węgla. W roku 2013 wydobycie wyniosło 36 mln ton. Natomiast w roku 2014 KW zakłada, że wydobędzie około 33 mln ton węgla.
– Przedłużający się stan niepewności co do ostatecznych rozwiązań w Kompanii Węglowej jest bardzo źle oceniany przez otoczenie rynkowe – mówi portalowi wnp.pl Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. –

Kompania pochłonięta problemami wewnętrznymi może stać się biznesowym outsiderem – przestrzega Adam Gorszanów.
I dodaje, że jeżeli przegramy wojnę o polski rynek, to żadna restrukturyzacja górnictwa nie pomoże.
Kompania Węglowa od momentu powstania miała pod górkę.
– W ciągu dziesięciu lat przeszła ona proces restrukturyzacji finansowej – przypomina wiceprezes KW ds. produkcji, koordynator prac zarządu spółki Marek Uszko. – Z własnych środków uregulowaliśmy 1,7 mld zł zadłużenia odziedziczonego po pięciu spółkach węglowych. Do spłaty pozostało nam jeszcze 337 mln zł, co nastąpi w 2015 roku.
W roku 2012 KW przeznaczyła na inwestycje ok. 1 mld 300 mln zł. Jednak trudny czas nakazał weryfikację planów inwestycyjnych. W trakcie najbliższych dwóch lat Kompania przeznaczy na inwestycje do około 850 mln zł.
Zarząd KW wskazuje, że mimo trudnej sytuacji rynkowej spółka dalej pracuje nad dwoma strategicznymi inwestycjami, czyli budową nowej kopalni na Lubelszczyźnie i budową nowej elektrowni.
Do połowy 2014 roku ma zostać wyłoniona firma, która będzie partnerem Kompanii Węglowej w tym przedsięwzięciu. Elektrownia o mocy około tysiąca megawatów ma powstać do 2019 roku.
Jak wskazują w Kompanii, koszt tej inwestycji ma wynieść około 6 mld zł, a pieniądze w całości wyłoży inwestor strategiczny.
W Kompanii podkreślają, że nowoczesne bloki węglowe osiągają o jedną trzecią lepsze wyniki od starych instalacji. A to przekłada się na niższe koszty oraz na mniejszą emisję dwutlenku węgla.
W planach jest także budowa kopalni. Docelowy model zakłada budowę w Zagłębiu Lubelskim kopalni jednoruchowej z dwoma szybami centralnymi i jednym peryferyjnym. Inwestycja pochłonie około 3,7 mld zł w okresie ok. 11 lat.
W KW wskazują, że na Lubelszczyźnie nie ma zagrożeń takich, jak na Śląsku, gdzie wydobycie ma miejsce pod obszarami silnie zurbanizowanymi.
Plan Techniczno-Ekonomiczny spółki na rok 2014 zakłada stratę na działalności operacyjnej oraz dodatni wynik finansowy.
W roku 2015 KW ma odzyskać rentowność na sprzedaży węgla.
Kompania chce też zmniejszyć ilość węgla na zwałach, na których zalega teraz około 4,2 mln ton.
W dniu 31 stycznia rada nadzorcza KW odniesie się do programu restrukturyzacji spółki na lata 2014-2020 oraz do Planu Techniczno-Ekonomicznego na rok 2014.
Jerzy Dudała

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: