Rozpoczęła się budowa pierwszego w Polsce domu samowystarczalnego

W Podzamczu Chęcińskim koło Kielc rozpoczęła się budowa domu autonomicznego. Ma on być samowystarczalny, jeśli chodzi o produkcję ciepła i prądu. Budynek ma też odzyskiwać wodę.

– Ten dom ma pokazać niedowiarkom, że coś czego się nie da naprawdę istnieje – mówi autor koncepcji domu autonomicznego Ludomir Duda.

Dowiedz się więcej: Co to jest dom autonomiczny

To on zaprosił nas do Podzamcza, by pochwalić się, że inwestycja, która nie mogła wystartować od dwóch lat wreszcie ruszyła.
Firma Agat rozpoczęła budowę najważniejszej części domu: zasobnika ciepła – tłumaczy Duda. – Już zamontowano 4 z 15 sond ciepła. Wylanie samej płyty ze względu na zimę stoi pod znakiem zapytania, ale jeśli pogoda by nam sprzyjała w ciągu trzech miesięcy dom powinien być gotowy.

Byłby to pierwszy budynek wznoszony w nowej technologii. Eksperymentalny budynek ma pokazać, że wszystkie założenia się sprawdzają. Tak naprawdę będzie on laboratorium, w których naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej będą prowadzić badania, zaś zwykli ludzie zainteresowani budową podobnych domów będą mogli go zwiedzać.

– Główna zaletą domu mają być niskie koszty eksploatacji. – Głównym źródłem energii są kolektory hybrydowe, ciepło odzyskiwane będzie w czasie chłodzenia ogniw fotowoltaicznych. Dom ma być bardzo szczelny, elementy z których będzie składany będą powstawać bezpośrednio na placu budowy, dzięki czemu koszty mają być niskie a precyzja dopasowania elementów duża – mówi Duda.

Przeczytaj również: Jak wykorzystać wodę ściekową w domu

Wznoszony w Podzamczu dom ma być typowy dla 4-osobowej rodziny, na 190 metrach kwadratowych zmieszczą się trzy sypialnie, salon, gabinet, garaż, a przed domem jest niewielki staw kąpielowy.

Koszt budowy domu autonomicznego

Cena metra kwadratowego domu autonomicznego to 2 tysiące złotych. Jednak budowa tego konkretnego jest znacznie droższa, sięga blisko 1 miliona 200 tysięcy. Część tej kwoty to wydatki na aparaturę pomiarową. Czy w przypadku seryjnej produkcji uda się zejść do owych 2 tysięcy złotych za metr? Ludomir Duda przekonuje, że tak. Przyszli inwestorzy chcą jednak mieć pewność, więc czekają na ocenę zalet i wad domu a o nich będzie można przekonać się dopiero po jego wybudowaniu i oddaniu do użytku.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: