Wodór paliwem przyszłości – to w końcu stało się możliwe!

http://www.wykop.pl/ramka/1469025/wodor-paliwem-przyszlosci-to-w-koncu-stalo-sie-mozliwe/

Jak powszechnie wiadomo, paliwa kopalne nie są wieczne i pewnego dnia zwyczajnie się skończą. Aby nie dopuścić do sytuacji, w której zostalibyśmy bez jakiegokolwiek źródła zasilania, naukowcy z całego świata wymyślają coraz to nowsze i bardziej efektywne sposoby pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Dzisiaj dowiadujemy się, że po wielu latach badań w końcu udało się uzyskać wodór, dzięki któremu nie będziemy musieli się martwić o energię w przyszłości!

Przełom, który może zrewolucjonizować rynek energii odnawialnej nastąpił w przeciągu ostatnich kilku miesięcy w Blacksburgu w stanie Virginia. Tamtejsi naukowcy odkryli bowiem sposób, dzięki któremu można uzyskać czysty wodór bezpośrednio z roślin. Jest to metoda tania i przede wszystkim przyjazna środowisku.

Proces pozyskiwania wodoru jest stosunkowo prosty i nie wymaga ekstremalnych warunków. Ksyloza (tzw. cukier drzewny) jest cukrem prostym występującym w tkankach roślinnych w największej ilości. To właśnie z tego cukru w połączeniu z polifosforanem, za pomocą specjalnej mieszanki sztucznie wyizolowanych enzymów i biokatalizatorów można otrzymać wyjątkowo duże ilości wodoru. Enzymy i biokatalizatory są w tym procesie najistotniejsze i to właśnie ich otrzymanie (z mikroorganizmów żyjących w wysokich temperaturach) i połączenie sprawiło, ze cały proces jest wykonalny. Reakcja zachodzi w zwykłym ciśnieniu atmosferycznym przy 122oC.

Taki rodzaj energii, który nie niesie za sobą negatywnych skutków dla środowiska jest w tej chwili najbardziej pożądany. Dzięki paliwu wodorowemu będziemy mogli odciąć się od energii pochodzącej z kopalin, za czym idzie znaczne obniżenie emisji gazów cieplarnianych i metali ciężkich. Niewysoka cena produktu jest osiągalna dzięki niskiej temperaturze procesu powstawania wodoru i możliwości jego produkcji z każdego gatunku roślin. Największym plusem paliwa wodorowego jest jednak fakt, że produktem jego spalania jest… po prostu woda.

Technologia dzięki ogromnemu zainteresowaniu firm z całego świata ma szansę na pojawienie się na rynku już w przeciągu następnych trzech lat!.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: