Małopolskie Centrum Efektywności Energetycznej

http://www.malopolskie.pl/Wydarzenia/?id=9841

W centrum Krakowa ruszy budowa Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego. Wybuduje je Politechnika Krakowska wspólnie z Gminą Miasta Tarnowa reprezentowaną przez Zespół Szkół Budowlanych w Tarnowie. Umowę na dofinansowanie inwestycji podpisali marszałek Marek Sowa, wicemarszałek Roman Ciepiela i rektor PK prof. Kazimierz Furtak.

 

Laboratorium powstanie na kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej, od strony ul. Szlak.  Będzie służyć celom badawczym i dydaktycznym. Pracownicy Politechniki Krakowskiej będą tu prowadzić badania naukowe z zakresu poprawy efektywności zużycia energii. W pięciopiętrowym budynku o łącznej powierzchni ponad 1000 m2 zostanie utworzonych 14 stref klimatycznych i energetycznych, w których będzie można prowadzić badania właściwości materiałów oraz technologii w zależności od warunków klimatycznych.

– Ten projekt, przygotowywany od roku, jest jednym z kluczowych dla Małopolski – mówił marszałek Marek Sowa. Budownictwo pasywne to  ważny obszar gospodarki, w którym możemy się specjalizować.  Małopolska ma potencjał, znakomite zaplecze intelektualne i kadry. Cieszę się, że to już finał tego projektu. Jestem przekonany, że przełoży się to na rozwój gospodarczy naszego regionu.

Rektor PK, prof. Kazimierz Furtak podkreślał, że Małopolska jako jedyny region wPolsce będzie się mogła pochwalić takim miejscem. – To laboratorium to nowa jakość, zupełnie nowe spojrzenie na badania naukowe. Do tej pory były to badania wycinkowe. To będzie żywe laboratorium, w którym będą możliwe kompleksowe badania technologii i elementów, budynek inteligentny, w pełni zautomatyzowany. Umieścimy w nim ponad 3 tysiące różnego rodzaju czujników, będzie możliwa wymiana elementów i materiałów.

I dodał, że nie bez powodu laboratorium powstaje w centrum Krakowa.  Ma być dostępne dla wszystkich, których interesuje budownictwo energooszczędne.

– To laboratorium jest pierwszym w Polsce i będziemy się starali aby było najlepsze –zapewnił rektor.

Wicemarszałek Roman Ciepiela zwrócił uwagę, że to początek większego programu. –„Kapitał intelektualny i rynek pracy” przewiduje tworzenie centrów kompetencji – Politechnika Krakowska może być takim centrum w zakresie energooszczędności. Laboratorium będzie centrum badań, ale jednocześnie będzie pełniło funkcję doradczą dla przedsiębiorców. Tu będą mogli poznawać nowe technologie i materiały, bezpłatnie je testować i wykorzystywać w praktyce.

Wicemarszałek Ciepiela dodał, że 27 marca zostanie podpisana umowa z Zespołem Szkół Budowlanych w Tarnowie, gdzie powstanie Poligon Energooszczędności. Uczniowie będą się uczyli jak projektować i budować energooszczędne budynki. 

Powstaną tam nowe pracownie i warsztaty do nauki, testowania i praktycznego wykorzystania technologii budownictwa pasywnego. Do istniejącego budynku szkoły zostanie dobudowany nowy, o powierzchni 436 m2. Znajdą się w nim dwie duże hale, sala wykładowa z komputerami oraz pomieszczenia socjalne i administracyjne.

Koszt całej inwestycji to około 20 mln zł, ponad 17 mln zł stanowi dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.  Prace budowlane ruszą wkrótce a planowany termin zakończenia inwestycji to wrzesień 2014 r.

Budowa Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego i Poligonu Energooszczędności przyczyni się do stworzenia zaplecza naukowo-badawczego, oceny i wprowadzania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, materiałowo-konstrukcyjnych oraz instalacyjnych dla budownictwa pasywnego. Laboratorium wzmocni pozycję Małopolski jako regionu innowacyjnego i korzystnie wpłynie na jej rozwój społeczno-gospodarczy.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: