Ceny ogniw fotowoltaicznych

http://www.efektywnoscenergetyczna.pl/odnawialne-zrodla-energii/panele-fotowoltaiczne-ceny/msg240/

Photon podał średnie ceny modułów fotowoltaicznych z rynku niemieckiego z pierwszej połowy ubiegłego miesiąca.
Wywodząca się z Niemiec firma zestawienie cen paneli fotowoltaicznych opracowała na podstawie zebrancyh z niemieckiego rynku spotowych, średnich cen poszczególnych typów modułów: monokrystalicznych, polikrystalicznych i cienkowarstwowych.
W przypadku grupy tradycyjnie najdroższych modułów monokrystalicznych, w połowie grudnia 2012 r. na niemieckim rynku spot ich średnia cena wynosiła 0,61 €/W i była niższa o 25,6% w porównaniu do grudnia 2011 roku. W przypadku modułów polikrystalicznych, ich średnia cena na rynku spot w Niemczech w połowie grudnia wynosiła 0,57 €/W i była o 28,8% niższa niż rok wcześniej. Z kolei w grupie modułów cienkowarstwowych średnie ceny w Niemczech w połowie ubiegłego miesiąca kształtowały się na poziomie 0,54 €/W i były o 32,5% niższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Warto zauważyć, że pod koniec 2012 roku w Niemczech w dalszym ciągu utrzymywała się duża dynamika rozwoju tamtejszego rynku PV, a – mimo prognoz niemieckiego rządu i ekspertów branży PV zapowiadających znaczące ograniczenie popytu na panele w Niemczech wraz z wprowadzeniem ograniczeń w niemieckim systemie taryf gwarantowanych – Niemcy zamontowali w ubiegłym roku rekordową ilość instalacji fotowoltaicznych szacowaną obecnie na około 7,5 GW. Mimo to, przedstawiciele niemieckiej branży PV wskazują na rosnącą nadpodaż paneli fotowoltaicznych w Niemczech, co skutkuje obniżaniem ich cen często do minimalnej marży – a nawet poniżej jej poziomu.
źródło: gramwzielone.pl

Zapisane

Oszczędzaj Energię!

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: