Korolec: Polska raczej nie zgłosi się po pieniądze z UE na instalację CCS

http://wyborcza.pl/1,91446,13068090,Korolec__Polska_raczej_nie_zglosi_sie_po_pieniadze.html

PAP

Minister środowiska Marcin Korolec sądzi, że Polska raczej nie zgłosi się po unijne dofinansowanie instalacji do wychwytywania i składowania CO2 (CCS) w elektrowni węglowej w Bełchatowie. Chodzi o unijny program NER 300, którego pierwsze rezultaty KE ogłosi we wtorek.

"Nie przypuszczam, żeby Polska zgłosiła się po to dofinansowanie" – powiedział w poniedziałek polskim dziennikarzom w Brukseli Korolec zaznaczając, że szczegóły może omówić w Warszawie.
Pilotażowa instalacja do wychwytywania i składowania CO2 (CCS), planowana w elektrowni węglowej w Bełchatowie, o szacunkowym koszcie ok. 600 mln euro, była w lipcu w czołówce projektów CCS, które miały szansę na przyznane dofinansowania w ramach unijnego programu NER 300. Program finansuje jednak tylko do 50 proc. kosztów projektów; resztę muszą dołożyć zainteresowane kraje członkowskie.

We wtorek Komisja Europejska zaprezentuje pierwsze projekty, które dostaną dofinansowanie w ramach tego programu. Rządy miały do października przesłać KE potwierdzenie swojej części finansowania projektów w ramach pierwszej rundy kwalifikowania projektów do dofinansowania, ale – jak wcześniej dowiedziała się PAP – Polska takiego potwierdzenia nie złożyła. Druga runda kwalifikowania projektów do dofinansowania odbędzie się prawdopodobnie na początku przyszłego roku.
O tym, że rządy w Europie wycofują się z finansowania CCS, alarmował liberalny eurodeputowany, Brytyjczyk Chris Davies. Także brytyjski rząd nie potwierdził dofinansowania swojej instalacji CCS w pierwszej rundzie kwalifikowania projektów, analogicznego projektu we Francji nie będzie też kontynuował koncern ArcelorMittal. W związku z tym pieniądze UE, przeznaczone na rozwój technologii CCS, trafią na projekty związane z energią odnawialną.
Program KE "Rezerwy dla nowych instalacji 300" (zwany też NER 300) ma być finansowany ze sprzedaży 300 mln pozwoleń na emisję CO2. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) miał jeszcze w tym roku zebrać ze sprzedaży 200 mln tych pozwoleń ok. 1,5 mld euro na finansowanie projektów z dziedziny CCS i energii odnawialnej.
Z Brukseli Julita Żylińska

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,91446,13068090,Korolec__Polska_raczej_nie_zglosi_sie_po_pieniadze.html#ixzz2FQ0qyr2p

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: