Inwestycje w energetykę będą dużą częścią portfela PZU

 

Możliwości finansowania energetyki przez polski system bankowy oceniane są na około 40 mld zł, dlatego trzeba będzie posiłkować się kapitałem zagranicznych. Apetyt na takie inwestycje ma największy polski ubezpieczycie PZU i jak zapowiada Ryszard Trepczyński, członek zarządu PZU ds. inwestycji, energetyka będzie w przyszłości stanowić dużą cześć portfela grupy.

– Nasz worek z pieniędzmi nie jest workiem bez dna i dlatego staramy się selektywnie podchodzić do inwestycji i wybierać takie, gdzie jest najlepsze przełożeniem do ryzyka – podkreślił Ryszard Trepczyński.

Jego zdaniem sektor energetyczny będzie w perspektywie najbliższych kilku lat, jednym z największych emitentów. – Nie jesteśmy przekonani czy inwestowanie w tym momencie to najlepsza strategia dlatego, że pojemność sektora bankowego nie jest wystarczająca do tego aby zrównoważyć wszystkie potrzeby sektora energetycznego – dodał.
Trepczyński poinformował, że PZU zmienia strukturę portfela inwestycyjnego i zgodnie z zapowiedziami rośnie w nim udział obligacji korporacyjnych. – Przyjęliśmy w strategii wzrost do 15-25 proc. w skali trzech lat, a teraz zbliżamy się do poziomu 10 proc. Portfel w papierach korporacyjnych przekroczył 3 mld zł, a nasze aspiracje sięgają więcej. Pracujemy nad kolejnymi inwestycjami. Potrojenie portfela w ciągu dwóch lat jest możliwe, jednak zależy to od rynku – dodał.
Już teraz w skład portfela inwestycyjnego PZU wchodzą instrumenty rynku pieniężnego, depozyty bankowe oraz dłużne papiery wartościowe o wartości – maksymalnie 50 proc. oraz udziałowe papiery wartościowe obejmujące akcje, prawa do akcji, prawa poboru, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe spółek, które stanowią minimalnie 50 proc. wartości aktywów netto funduszu.
Subfundusz dokonuje lokat przede wszystkim w akcje spółek, których działalność związana jest m.in. z branżą: energetyczną jak producenci i dystrybutorzy energii elektrycznej, spółki zajmujące się budową elektrowni i infrastruktury energetycznej. Subfundusz inwestuje też w spółki związane z ochroną środowiska naturalnego jak: produkujące energię ze źródeł odnawialnych, spółki zajmujące się recyklingiem).

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: