Dziś decyzja sądu ws. nowych bloków Elektrowni Opole

http://www.wnp.pl/wiadomosci/178968.html

18 września br. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w Warszawie ma rozpatrzyć skargę kasacyjną Elektrowni Opole na decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uchylił decyzję środowiskową dla dwóch nowych bloków węglowych w Elektrowni Opole.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 12 stycznia br. uchylił decyzję środowiskową dla dwóch nowych bloków węglowych w Elektrowni Opole. Ta decyzja oznacza, że Elektrownia Opole nie mogła wydać polecenia rozpoczęcia prac.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska 16 sierpnia 2011 r. wydał korzystną dla Elektrowni Opole decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację bloków 5 i 6. Decyzję tą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zaskarżyła organizacja ekologiczna ClientEarth, która formułuje zarzuty dotyczące oddziaływania transgranicznego inwestycji, jej oddziaływania na wodę, na klimat i braku przeprowadzenia analizy CCS, czyli możliwości składowania CO2.

Krzysztof Kilian, prezes PGE przekonywał, że negatywna decyzja NSA dla Elektrowni Opole może wywołać reakcję łańcuchową zakończoną recesją gospodarki – nastąpi bowiem opóźnienie projektu w Opolu, upadek Polimeksu, blokada kolejnych inwestycji energetycznych w kraju a wreszcie głęboka recesja gospodarcza.

– Najlepszym rozstrzygnięciem z punktu widzenia interesów PGE oraz terminu realizacji inwestycji byłoby oczywiście rozstrzygnięcie przez NSA sprawy poprzez uchylenie orzeczenia WSA i uznanie, że decyzje w przedmiocie ustalenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia, potocznie zwana decyzjami środowiskowymi, są zgodne z obowiązującym prawem, a co za tym idzie wykonalne – powiedział wnp.pl Kamil Kosior, radca prawny z kancelarii Łatała i Wspólnicy.

Wówczas można bez żadnych przeszkód formalnoprawnych rozpocząć budowę bloków w Elektrowni Opole. Taki sam, co do zasady, skutek powstałby, gdyby NSA podjęła decyzję skutkującą usunięciem z porządku prawnego decyzji WSA oraz kwestionującą samo postępowanie sądowo-administracyjne przed WSA.

Kamil Kosior podkreśla, że sytuacja skomplikowałaby się w przypadku, gdyby NSA utrzymał w mocy negatywne dla inwestora rozstrzygnięcie, a więc oddalił skargę kasacyjną nie znajdując wystarczających podstaw do jej uwzględnienia.

– Mielibyśmy wówczas dość dziwną sytuację, gdyż mamy ostateczne pozwolenie na budowę, którego częścią jest decyzja środowiskowa, która jednakże została uchylona. Wówczas podmioty, które skarżą decyzję środowiskową, czyli organizacje ekologiczne, mogą iść dalej i przykładowo żądać wznowienia całego postępowania administracyjnego dotyczącego uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę – wskazał Kamil Kosior.

Zaznacza, że w wyniku takich działań proces budowlany w zakresie wymagań formalno-administracyjnych będzie się toczył od początku, co z pewnością wydłuży termin do wydania polecenia rozpoczęcia prac, a co za tym idzie zakończenie całej inwestycji.

– Ponownie bowiem trzeba będzie uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia, która jest następnie konieczna do uzyskania pozwolenia na budowę. Co do zasady, do terminów uzyskania decyzji środowiskowej oraz pozwolenia na budowę stosuje się przepisy o załatwieniu sprawy w postępowaniu administracyjnym, a więc maksymalnie dwa miesiące z możliwością przedłużenia – wyjaśnia Kamil Kosior.

Jak dodaje, z praktyki jednak wynika, że termin uzyskania pozwolenia na budowę, wraz z poprzedzającą ją decyzją środowiskową, która jest najbardziej czasochłonna, może trwać kilkanaście miesięcy, co będzie się wiązało z koniecznością aneksowania umowy na budowę bloków dla Elektrowni Opole, w szczególności w zakresie ustalenia nowego terminu wydania polecenia rozpoczęcia prac oraz innymi konsekwencjami z tym związanymi.

NSA może wydać w sprawie opolskiej inwestycji jeszcze jeden rodzaj decyzji, tzn. uchylić zaskarżone orzeczenia w całości lub w części i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania WSA w Warszawie.

– Powoduje to sytuację, w której inwestor ma pozytywne dla siebie rozstrzygnięcie – uchylone niekorzystne rozstrzygnięcie WSA – niemniej samo postępowanie się jeszcze nie kończy, gdyż NSA uchylając orzeczenie WSA przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania temu sądowi – wskazuje Kamil Kosior.

– To może doprowadzić z kolei do uchylenia przez WSA decyzji wydanych przez organy administracyjne i ponowne rozpatrzenie sprawy w zakresie decyzji środowiskowej przez właściwe organy – Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. To z kolei może mieć wpływ na uzyskaną już decyzję o pozwoleniu na budowę i konieczność jej zmiany – zaznacza Kamil Kosior.

Dodaje, że teoretycznie czas na zakończenie takiego postępowania, czyli ponownego rozpatrzenia sprawy, powinien być krótszy niż uzyskanie nowej decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę.

– Niemniej trzeba liczyć się również w takim przypadku z co najmniej kilkumiesięcznym okresem procedowania. Więc i tutaj powstanie pewnie konieczność aneksowania umowy na budowę bloków dla Elektrowni Opole, z wszelkimi z tym związanymi konsekwencjami – stwierdza Kosior.

Zarząd PGE Elektrownia Opole podpisał 15 lutego z konsorcjum Rafako – Polimex-Mostostal – Mostostal Warszawa umowę na budowę bloków energetycznych nr 5 i 6 o mocy 900 MW każdy. Zgodnie z warunkami umowy, konsorcjum zobowiązało się zrealizować zamówienie w terminie 54 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac (blok nr 5) oraz 62 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac (blok nr 6).

Warunkiem wystawienia polecenia rozpoczęcia prac jest m.in. dostarczenie przez PGE Elektrownię Opole decyzji o pozwoleniu na budowę. Wartość netto umowy wynosi około 9,4 mld zł ( około 11,5 mld zł brutto).

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: