Kilian: polityka klimatyczna w czasie kryzysu to fanaberia

http://www.wnp.pl/wiadomosci/177961.html

Polityka klimatyczna w czasach kryzysu to fanaberia. Koszty tej polityki przełożą się na cenę energii i odbiorców końcowych – mówi Krzysztof Kilian, prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE).

– Kiedy jesteśmy w czasie kryzysu to do niego musimy dostosować nasze działania, przede wszystkim musimy przetrwać, a dopiero potem możemy realizować ambitniejsze cele – mówi Krzysztof Kilian.

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Krzysztof Kilian.

Prezes PGE podkreśla, że Polska jest krajem, gdzie z jednej strony są tanie źródła energii, czyli węgiel brunatny, a z drugiej jest polityka klimatyczna, która narzuca zmianę sposobu wytwarzania energii elektrycznej i usiłuje wyeliminować tanie paliwa. W efekcie stajemy się miejscem, gdzie powstaje czarna dziura, jeżeli chodzi o zdolność do zaspokojenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Krzysztof Kilian ocenia, że jeśli Polska chciałaby spełnić wszystkie oczekiwania UE, to za dodatkowe koszty, które by z tego wynikały, zapłaciłby klient.
– Trzeba pamiętać, że w końcu jest tzw. odbiorca końcowy, który odbiera od nas energię. Przerzucalibyśmy na klientów wszystkie skutki wynikające z polityki klimatycznej. Tym samym pogłębialibyśmy kryzys, ponieważ ograniczalibyśmy ich zdolność do konsumpcji – wylicza Krzysztof Kilian.
Prezes Kilian wskazuje, że przedstawiciele firm energetycznych często są pytani o plany inwestycyjne, ale w obecnej sytuacji nie jest możliwa konkretne odpowiedź na to pytanie.
– Mamy brak stabilności formalno-prawnej, nikt nie wie, w jakich warunkach będą funkcjonować firmy energetyczne. Niestabilne prawo uniemożliwia podjęcie istotnych decyzji inwestycyjnych – podkreśla Krzysztof Kilian.
Prezes PGE zwraca także na społeczny wymiar polityki klimatycznej UE. W Polsce wokół wielu kopalń i elektrowni funkcjonują miasta i miasteczka w dużej mierze uzależnione od ich losu. Zamknięcie kopalni czy elektrowni może rodzić poważne problemy społeczne.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: