Bardzo duże szanse na rozwój usług ESCO

Unijne fundusze od 2014 r.: Mniej na drogi, więcej na innowacje

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,11920077,Unijne_fundusze_od_2014_r___Mniej_na_drogi__wiecej.html

Koniec z budową dróg za pieniądze z Brukseli. Za to na więcej mogą liczyć przedsiębiorcy, ale zamiast dotacji częściej dostaną pożyczki – tak resort rozwoju chce dzielić europejskie fundusze od 2014 roku.

80 mld, 75 mld, a może 67 mld euro? Na razie trwają dyskusje, ile dostanie Polska w nowym rozdaniu europejskich pieniędzy. Jedno jest pewne – pieniędzy będzie dużo, ale to ostatni raz, kiedy Unia będzie dla nas tak hojna. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego stawia sprawę jasno – to, co teraz dostaniemy z Brukseli, musimy wydać na takie działania, które tworzą miejscapracy i przyczyniają się do wzrostu. Więc kto straci, a kto zyska?
Największa zmiana – mniejsze fundusze na transport. Dziś na budowę dróg i kolei wydajemy ponad 38 proc. wszystkich pieniędzy, jakie dostaliśmy z Unii. Od 2014 ma ich być mniej. Ile? MRR nie chce mówić o kwotach, ale zaznacza, że spadek będzie duży. – Będziemy wspomagać inwestycje łączące miasta wojewódzkie. Drogi lokalne to będą ilości śladowe – mówi minister Elżbieta Bieńkowska. Mniej środków ma trafić na ochronę środowiska i wspieranie efektywnego wykorzystania zasobów. – Ale część projektów, które teraz są zaliczane do ochrony środowiska, będą finansowane z innych działań – zaznacza Piotr Żuber z MRR.

Zyskają za to przedsiębiorcy, szczególnie ci, którzy wprowadzają nowe produkty i rozwiązania. Dziś na wsparcie badań naukowych i rozwijanie innowacji Polska przeznacza ponad 13 proc. wszystkich pieniędzy z Unii. Pomiędzy rokiem 2014 a 2020 mamy wydawać "dużo więcej". MRR szczególnie chce wspierać już nie kupowanie nowych technologii za granicą, ale tworzenie ich w Polsce i wdrażanie przez firmy. Duży wzrost funduszy ma być też na gospodarkę niskoemisyjną, odnawialne źródła energii i ocieplanie budynków. Na zwiększenie nakładów na te dwie rzeczy bardzo naciska Komisja Europejska. Procentowo więcej środków ma też trafić na program "Kapitał ludzki", czyli kursy, szkolenia, wspieranie zatrudnienia itp. Nie wiadomo jeszcze, jak ma wyglądać wsparcie dla małych i średnich firm. Na pewno więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych dla osób rozpoczynających własną działalność gospodarczą. MRR chce też, aby za pomoc dla MŚP w większym stopniu odpowiadały regiony. – To, że proponujemy procentowe zmniejszenie wydatków na jakiś cel, nie oznacza automatyczne, że tych pieniędzy będzie na pewno mniej. To zależy od tego, ile pieniędzy dla Polski uda się wynegocjować – wyjaśnia Bieńkowska.

Na razie większość pieniędzy z Unii beneficjenci dostają jako granty. Jednak to też się zmieni. MRR zapowiada, że w przyszłości częściej będzie pożyczało euro, niż dawało. Tzn. instrumenty finansowe, czyli np. pożyczki, gwarancje kredytowe, będą stosowane m.in. przy rewitalizacji miast, rozwoju przedsiębiorstw, zwiększeniu efektywności energetycznej. Są też pomysły, żeby pożyczać euro na wspieranie zatrudnienia czy rozwój innowacji. Ale ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.
Wciąż nie wiadomo, ile będzie programów operacyjnych. Na pewno zostanie utrzymana "Polska wschodnia", ale zachodnie województwa mają małe szanse na program tylko dla nich. Za to na szczególną uwagę mogą liczyć tereny przygraniczne, te narażone na powodzie, a także miasta wojewódzkie i średniej wielkości miasta wymagające rewitalizacji, przy czym specjalna uwaga nie oznacza specjalnego programu tylko dla miast. – Ale w ramach innych programów część pieniędzy będzie przeznaczona tylko dla miast – mówi Bieńkowska.
Na razie pomysły resortu rozwoju, jak podzielić unijne pieniądze, trafiły do innych ministerstw i województw. Prace nad ostatecznym wyglądem funduszy europejskich mają się zakończyć do jesieni.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: