W. Pawlak: zmieniamy ustawę o efektywności energetycznej

http://www.wnp.pl/wiadomosci/171755.html

– Postanowiliśmy uwolnić ten zawód (audytora efektywności energetycznej – red.), zanim został uregulowany – powiedział Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki.

Sprawa audytorów efektywności energetycznej tylko z pozoru jest błaha. Ustawa o efektywności energetycznej z lata 2011 roku przewiduje, że do przetargu na tzw. białe certyfikaty, które będą zbywalne, można przystąpić tylko wówczas, gdy podmiot uprawniony złoży poprawnie wypełniony wniosek wraz z audytem wykonanym właśnie przez audytora efektywności energetycznej , który zostanie dopuszczony do wykonywania tej funkcji przez komisje kwalifikacyjne powoływane przez prezesa URE. Jednak dotychczas Minister Gospodarki nie wydał rozporządzenia w sprawie przeprwadzania szkoleń i egzaminów dla osób ubiegajaych się o nadanie uprawnien audytora efektywnsci energetcyznej. W konsekwencji nie ma tych audytorów i nie ma sensu oglaszanie przez URE przetargów na białe certyfikaty, bo zgodnie z ustawą nikt nie spełniłby warunku przedstawienia audytu przedsięwzięcia wykonanego przez certyfikowanego audytora. Tearz okazuje się, że ten zawód ma zniknąć.

– Postanowiliśmy uwolnić ten zawód (audytora efektywności energetycznej – red.) zanim został uregulowany. Jest projekt, który myślę, że nawet na najbliższym posiedzeniu rządu będzie przyjęty, a polega na tym, żeby nie wprowadzać tego zawodu regulowanego, żeby rozpocząć realizację ustawy o efektywności energetycznej bez tworzenia tego zawodu, pozostawiając to w ramach swobodnej działalności gospodarczej przedsiębiorców – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak.

Projekt, o którym mówił wicepremier Waldemar Pawlak to projekt ustawy o zmianie ustawy o efektywności energetycznej. Przewiduje on, nie wchodząc w szczegóły, uchylenie przepisów dotyczących uzyskiwania uprawnień audytora efektywności energetycznej, a pozostawia przepisy dotyczące sposobu sporządzania audytu efektywnosci energetycznej. W sumie to znaczy, że ma powstać możliwość sporządzania audytów na potrzeby systemu białych certyfikatów bez konieczności potwierdzania przez zainteresowane podmioty swoich kwalifikacji przed komisją powoływaną przez prezesa URE. Projekt zmiany ustawy o efektywności energetycznej uchyla też uprawnienia Ministra Gospodarki do wydania rozprzadzenia w sprawie przeprowadzania szkoleń i egzaminów dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień audytora efektywności energetycznej, a inne niezbędne do wdrożenia ustawy rozporządzenia mają być wydane niebawem.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: