Klimat inwestycyjny przeciwko węglowi

http://tech.money.pl/klimat-inwestycyjny-przeciwko-weglowi-0-1096515.html

Emisję dwutlenku węgla można obniżyć dzięki budowie elektrowni o wyższej sprawności. Europa powinna dawać światu przykład poprzez rozwój nowychtechnologii węglowych, ale jak dotąd tego nie robi.

– Europa powinna pamiętać, że przed laty budowała swą potęgę bazując właśnie na węglu – ocenia Maksymilian Klank, wiceprezes międzynarodowej organizacji skupiającej producentów węgla Euracoal.

– W minionej dekadzie zużycie węgla w świecie rośnie co roku o ok. 5 procent. Na kraje unijne przypada 10 proc. światowego zużycia węgla, z czego trzecia część to węgiel brunatny, a pozostała kamienny.Najtańsza energia elektryczna w Europie pochodzi z elektrowni opalanych węglem brunatnym.

Co należy podkreślić – pochodzący w połowie z własnego wydobycia, a w połowie z importu.

Największymi importerami węgla są m.in. Niemcy i Wielka Brytania. Największym producentem węgla w UE jest Polska. Z węgla pochodzi 27 proc. wytwarzanej w Unii energii o rocznej wartości 27 mld euro.

Unia cały czas forsuje technologię CCS, zakładającą wychwyt, transport i składowanie dwutlenku węgla. Jednak jej zastosowanie oznaczałoby dwukrotnie droższą produkcję energii.

CCS to technologia na etapie prac badawczych. Trudno wyrokować, kiedy będzie się mogła doczekać zastosowania komercyjnego.

Stąd priorytetem Polski powinno być zmierzanie ku poprawie efektywności energetycznej. Przykładowo Kompania Węglowa zamierza wybudować wraz z partnerem biznesowym elektrownię węglową o mocy 900-1000 megawatów. Jej sprawność ma wynosić 46 proc., co oznaczać będzie redukcję emisji dwutlenku węgla o jedną trzecią.

Europa nie ma sojuszników w świecie w zakresie walki z redukcją emisji dwutlenku węgla. Ostatnio Kanada postanowiła się wycofać z protokołu w Kioto.

W Chinach moc zainstalowana wynosi 962 tysiące megawatów. Chiny dynamicznie rozwijają swą energetykę węglową. Wobec takiego wyizolowania polityki energetycznej Unii Europejskiej, trudno osukcesy w walce z emisją dwutlenku węgla.
– Klimat inwestycyjny jest przeciwko węglowi – podkreśla Maksymilian Klank. – To frustrujące, bo emisję dwutlenku węgla można by obniżyć poprzez budowę elektrowni o wyższej sprawności.

Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego niedawno zakończył sukcesem negocjacje z konsorcjum pięciu banków dotyczące programu emisji obligacji przez holding.

Rozmowy z bankami były trudne, nie ułatwiało ich nieufne podejście banków do sektora węglowego.

– Chcemy przeznaczyć środki na odtworzenie wydobycia do poziomu 14,5 mln ton węgla rocznie – zaznacza prezes KHW Roman Łój. – Zakładamy też wzrost wydajności. Inwestycje stanowiące podstawę działań KHW wiążą się z poprawą warunków technicznych, klimatycznych, a także stosowaniem wysokowydajnych systemów ścianowych. Nie ma możliwości skokowego wzrostu wydobycia, raczej będziemy zmierzać najpierw w stronę jego stabilizacji.

Inwestycje to w górnictwie podstawa. Bez nich polskie spółki węglowe będą tracić na znaczeniu. Z wydobyciem rocznym w wysokości ok. 70 mln ton węgla nie będziemy w stanie zaspokoić potrzeb rynku krajowego. Bez zwiększenia produkcji na miejscu, rósł będzie import węgla do Polski.

– Zapotrzebowanie na węgiel będzie się utrzymywać, natomiast pozostaje pytanie, czy będzie ono pokrywane węglem z polskich kopalń, czy też tym zza granicy – zaznacza prezes Węglokoksu Jerzy Podsiadło. – Wydaje się, że spadek wydobycia węgla kamiennego w Polsce został wyhamowany. Może w stosunku do roku 2011 w 2012 nastąpi jego wzrost.
Oby tak właśnie się stało. Miejsce na rynku, w które wszedł surowiec z importu, zostało już bowiem dla rodzimych producentów węgla bezpowrotnie stracone.
Jerzy Dudała

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: