Energetyka gazowa nieopłacalna z powodu cen surowca

http://www.wnp.pl/wiadomosci/170654.html

– Jesteśmy zainteresowani rozwojem energetyki gazowej ale głównie w kogeneracji. Obecnie cena energii w oparciu na gaz jest zbyt duża. Gigadżul energii z węgla kosztuje 13 złotych a z gazu 30 zł – mówi Wojciech Ostrowski, wiceprezes zarządu ds. finansowych, PGE Polska Grupa Energetyczna.

Jak zaznacza zanim gaz będzie atrakcyjnym paliwem bardziej opłacalna będzie energetyka jądrowa. Opłacalność energetyki gazowej zapewniłby dopiero spadek cen paliwa o 30 proc.

Pomimo tego ostrożnego podejścia PGE jest jednym z liderów w inwestycjach w gazową energetykę. Trzy projekty energetyczne są w początkowej fazie przetargów (Bydgoszcz, Rzeszów i Pomorzany). Najbardziej zaawansowany jest projekt elektrociepłowni w Rzeszowie. Do końca miesiąca maja zostać złożone oferty cenowe. Jednak trzeba wspomnieć, że z wielu względów to „najłatwiejsza” inwestycja. Planowana moc to zaledwie 29 MW.
Dużo większe mogą być kolejne bloki. Wkrótce poznamy więcej danych dla wspólnego z bloku Zakładami Azotowymi Puławy bloku o mocy 840 MW. Wciąż pod znakiem zapytania jest co dalej z Zespołem Elektrowni Dolna Odra. Cztery bloki każdy o mocy 430 MW to potężne zadanie inwestycyjne. Nie wiadomo jednak czy w ogóle przy obecnych cenach gazu i energii do realizacji tej inwestycji dojdzie.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: