Martwe przepisy dot. efektywności energetycznej

http://energetyka.wnp.pl/martwe-przepisy-dot-efektywnosci-energetycznej,167258_1_0_1.html

– Pod pojęciem bezpieczeństwa energetycznego w Polsce rozumiemy zazwyczaj dywersyfikację nośników energetycznych, co oczywiście jest bardzo ważną rzeczą. Jednym z elementów bezpieczeństwa energetycznego jest również efektywność energetyczna , o czym niewiele się mówi, nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę – mówi prof. Tadeusz Skoczkowski z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej.

Polska jest w czołówce krajów zużywających najwięcej energii na jednostkę PKB, jesteśmy ok. 2,5 raza gorsi od średniej europejskiej.

 

image

image

wkleił mz – GUS

Proste rezerwy oszczędzania energii już się wyczerpały, musimy więc inwestować, aby zwiększyć efektywność. W "Polityce energetycznej Polski do roku 2030" wzrost efektywności energetycznej wymieniono wśród najważniejszych priorytetów, ale na ten cel nie przeznaczono żadnych środków finansowych.

– Pomimo ponad 30 zmian w ustawie Prawo energetyczne te zapisy dotyczące efektywności energetycznej nie zostały nigdy zmienione nawet o przecinek. Stało się tak, ponieważ są to zapisy martwe, nikt nigdy z nich nie korzystał – zwraca uwagę prof. Skoczkowski. Trwają końcowe prace nad przygotowaniem drugiej wersji "Drugiego Krajowego Planu Działań dotyczącego efektywności energetycznej dla Polski", którą powinniśmy byli przekazać KE już w 2011 r.

Głównym narzędziem, mającym pomóc we wzroście efektywności energetycznej w Polsce, jest ustawa o efektywności energetycznej, która weszła w życie w 2011 r. Ustawa wprowadza tzw. białe certyfikaty. Prof. Skoczkowski wskazuje, że podobne systemy działają w kilku państwach UE, w tym we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Danii i części Belgii.

– Białe certyfikaty są pewną koncepcją a każdy kraj u siebie musi ją wdrożyć w odmienny sposób. Nie ma jednego wzorca, nie da się skopiować systemu z innego kraju – podkreśla Tadeusz Skoczkowski.

Prof. Skoczkowski wskazuje, że wiele zapisów ustawy o efektywności energetycznej jest wciąż martwych, ponieważ brakuje do niej aktów wykonawczych. Jego zdaniem akty wykonawcze powinny rozwijać usługi energetyczne. Bez usług energetycznych sektor energetyczny, nawet przymuszany przez białe certyfikaty, nie będzie chętnie brał udziału w oszczędzaniu energii.

Bardzo ważnym czynnikiem we wzroście efektywności energetycznej jest wzrost świadomości indywidualnych odbiorców i małych i średnich firm.

– Nie ma żadnego wsparcia dla małych i średnich firm w zakresie efektywności energetycznej. Te firmy zdają sobie sprawę, że płacą dużo za energię. Nie wiedzą jednak, jak przeprowadzić działania oszczędnościowe i nie mają na ten cel pieniędzy. Tu jest duże pole do działania rządu, aby im pomógł. Duże przedsiębiorstwa sobie z tym poradzą, wiele z nich posiada wyspecjalizowane kadry na bieżąco zajmujące się wzrostem efektywności – podkreśla Tadeusz Skoczkowski.

Coraz większym wyzwaniem będzie wzrost efektywności u odbiorców indywidualnych. Polskie gospodarstwa domowe wydają średnio ok. 11 proc. swoich przychodów na wydatki związane z energią. Mówi się, że cena energii w Polsce jest tańsza niż w części krajów UE. Ale trzeba na to patrzeć w relacji do zarobków w Polsce – według parytetu siły nabywczej energia w Polsce jest droga. Ceny energii w najbliższych latach będą rosły. Nasilać się będzie problem ubóstwa energetycznego, czyli odbiorców, których nie będzie stać na zapłacenie rachunków. Ubóstwem energetycznym w Polsce może być dotknięte nawet 5 mln osób.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: