Wyśrubowana dyrektywa o wydajności energetycznej

http://www.lenalubelska.pl/parlament-europejski,11,181,wysrubowana-dyrektywa-o-wydajnosci-energetycznej.html

 

– Przyjęliśmy dzisiaj dyrektywę o wydajności energetycznej, która w obecnej postaci przypomina świąteczną choinkę obwieszoną marzeniami i pragnieniami. Dyrektywa ta ma skutecznie wpłynąć na oszczędzanie energii i realizację pakietu klimatyczno-energetycznego. Jednak idzie ona dużo dalej, zmieniając niektóre aspekty unijnej polityki energetycznej. Czyni ją jeszcze bardziej ambitną, a więc trudną do zrealizowania dla wielu przedsiębiorstw. Dotyczy to zapisu o handlu emisjami (ETS), który został włączony do dyrektywy – komentuje prof. Lena Kolarska-Bobińska, członek komisji przemysłu, badań i energii, odpowiedzialna w Klubie PO-PSL za pracę nad dyrektywą.

– Przegłosowano również, pomimo sprzeciwu wielu posłów z Europy Środkowo-Wschodniej w tym z Polski, zapis o nowych celach wiążących (binding targets). Na podstawie nowej dyrektywy Komisja Europejska będzie musiała dokonać przeglądu pozwoleń na emisję węgla a, jeśli uzna za stosowne, może zmienić ilość pozwoleń, które polski przemysł otrzyma w 2013 roku – mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska.

– Dokument Komisji Europejskiej, który do nas trafił miał 80 stron i był niezwykle techniczny. Teraz ma blisko 200 stron i zawiera nowe zasady i regulacje, które Polska będzie musiała wprowadzić – dodaje.

Przyjęta dyrektywa nakłada na władzach lokalnych obowiązek remontu 2.5% budynków publicznych rocznie, tak by zagwarantować ich energooszczędność. Obliguje również do zakupu produktów najwyższej klasy efektywności energetycznej. Dotyczy to nie tylko elementów takich jak grzejniki, ale również urządzeń biurowych, np. komputerów, a nawet opon.

– Wiele z naszych budynków publicznych zostało niedawno odnowionych. Musimy mieć pewność, że wydane pieniądze nie pójdą w błoto, a wykonanych prac nie będzie trzeba powtarzać. Musimy mieć pewność, że starczy nam środków nie tylko na renowację budynków, ale też na lepsze drogi, szybszy Internet i rozwój gospodarczy regionów, przede wszystkim tych na wschodzie Polski – dodaje eurodeputowana.

Prof. Lena Kolarska-Bobińska będzie sprawozdawcą kolejnego raportu, w którym przyjrzy się wpływowi wprowadzenia nowych zasad na finansowanie polityki regionalnej. Konsekwencją dyrektywy wydajnościowej będą zmiany w unijnym budżecie, w szczególności przesunięcie pieniędzy z programów dotyczących polityki spójności na te dotyczące wydajności energetycznej. Zmusi to władze lokalne do zwiększenia wydatków z budżetów na projekty związane z wydajnością energetyczną kosztem innych zadań.

Obecnie ostateczny kształt dyrektywy o wydajności energetycznej będzie negocjowany przez Parlament Europejski oraz Radę.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: