FREE: ustawę o oze rozszerzyć o źródła niskoemisyjne

http://energetyka.wnp.pl/free-ustawe-o-oze-rozszerzyc-o-zrodla-niskoemisyjne,162812_1_0_0.html

Autor:  wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)  |  17-02-2012 14:46

Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE) przedstawiło swoje stanowisko w konsultacjach społecznych projektu nowej ustawy o oze. FREE apeluje o rozszerzenie zakresu ustawy o źródła niskoemisyjne i objęcie definicją mikroinstalacji źródeł opartych o technologie gazowe.

Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE) chce rozszerzenie zakresu ustawy o oze o źródła niskoemisyjne. Taka ustawa zdaniem organizacji mogłaby nosić nazwę Ustawy o Odnawialnych i Niskoemisyjnych Źródłach Energii, a FREE wnosi o wprowadzenie zmian do art. 12 pkt 12 projektu ustawy o oze poprzez rozszerzenie definicji mikroinstalacji o możliwość zastosowania źródeł zasilania opartych o technologie wykorzystujące gaz płynny w silnikach gazowych, turbinach gazowych, mikroturbinach i ogniwach paliwowych przy zastosowaniu paliw niskoemisyjnych. Stowarzyszenie wnosi także o uregulowanie kwestii kwalifikacji energii pochodzącej z systemów hybrydowych jako pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, jeżeli znacząca część tej energii wytworzona zostanie ze źródeł odnawialnych.

– Z punktu widzenia członków naszego Stowarzyszenia definicja mikroinstalacji zawarta w opublikowanym projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii wyklucza z góry rozwiązania mikrokogeneracyjne działające w oparciu o inne paliwa niż OZE oraz stawia pod znakiem zapytania możliwość instalacji hybrydowych będących syntezą konwencjonalnych oraz odnawialnych źródeł energii.
Przedmiotowa ustawa wybiera jedynie paliwa odnawialne jako jedyną podstawę funkcjonowania mikroinstalacji. Biorąc pod uwagę typowy zakres mocy do źródeł wykorzystywanych do generacji rozproszonej widać bowiem, że systemy biomasowe i geotermalne pozostają poza zakresem 40kW dla energii elektrycznej i 70kW dla energii cieplnej/chłodniczej. Z kolei ogniwa paliwowe, silniki Stirlinga oraz silniki gazowe, które by mogły być do tego celu wykorzystane, są pominięte – napisało FREE w komunikacie.

FRE zwraca też uwagę, że projekt ustawy o oze nie odnosi się w żaden sposób do coraz bardziej popularnych systemów hybrydowych, składających się ze źródła odnawialnego oraz konwencjonalnego (np. systemu solarnego współpracującego z gazem płynnym). Stowarzyszenie wskazuje, ze rodzi się pytanie czy energia wytworzona w takim systemie może być w całości lub części zakwalifikowana jako energia wytworzona w mikroinstalacji z odnawialnego źródła energii.

– Z uwagi na rosnącą popularność tego typu systemów postulujemy aby urządzenia hybrydowe, w których duża część energii wytwarzana jest z odnawialnego źródła, kwalifikować jako urządzenia OZE i stosowny zapis wprowadzić do definicji mikroinstalacji tak aby urządzenia hybrydowe zostały objęte system wsparcia adekwatnym do korzyści, jakie mogą przynosić dla gospodarki kraju. Zmiany w ustawie idące w kierunku uregulowania możliwości stosowania mikroinstalacji gazowych, a także rozwiązań o charakterze hybrydowym, zwiększy naszą efektywność energetyczną w bilansie energetycznym kraju do 2016 roku. Dodatkowym argumentem dla proponowanych rozwiązań jest możliwość likwidacji emisji przy niskim jego limicie w ramach programu ETS – czytamy w komunikacie FREE.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: