Deklaracja katowicka: stanowcze NIE gospodarce niskowęglowej za wszelką cenę

 http://www.nettg.pl/Aktualnosci/Gornictwo/Kraj/Deklaracja-katowicka:-stanowcze-NIE-gospodarce-niskoweglowej-za-wszelka-cene,22463,1500,1

jech – nettg.pl

22.09.2011 18:16

Na koniec dzisiejszej międzynarodowej konferencji naukowej „Górnictwo węglowe – perspektywy i ograniczenia”, zorganizowanej przez Związek Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego z okazji jubileuszu 20-lecia jego działalności, jej uczestnicy przez aklamację, potwierdzoną następnie indywidualnymi podpisami, przyjęli „Deklarację katowicką”.

Zgromadzeni w Katowicach przedstawiciele nauki i praktyki górniczej z Polski i zagranicy popierają w niej działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej w Europie, ale zarazem stanowczo sprzeciwiają się antywęglowym dyrektywom unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego. Adresatami „Deklaracji katowickiej” są: przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso, komisarz UE ds. energii, Günther Oettinger oraz komisarz UE ds. klimatu, Connie Hedegaard. A oto treść tego dokumentu:

My, uczestnicy konferencji „Górnictwo węglowe – perspektywy i ograniczenia”, przedstawiciele nauki i praktyki górniczej z Polski i zagranicy, wyrażamy poparcie dla działań, zmierzających do poprawy efektywności energetycznej w Europie.

Dostrzegamy jednak, że przyjęty program redukcji emisji dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych, a szczególnie sposób jego realizacji oparty na antywęglowych dyrektywach pakietu energetyczno-klimatycznego, ma katastrofalny wpływ na gospodarkę krajów używających węgla kamiennego i brunatnego do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Jednocześnie przesłanki formułowania polityki Unii Europejskiej w tej sferze mają swoje podstawy w teorii, których naukowe podstawy są czasami kwestionowane.

Dlatego też ostrzegamy, że realizacja programu redukcji emisji dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej w obecnym kształcie doprowadzi do gwałtownego wzrostu cen energii dla przemysłu i indywidualnych konsumentów w państwach, w których elektrownie i ciepłownie wykorzystują węgiel. Spowoduje, że całe gałęzie przemysłu, w których energia jest podstawowym elementem produkcji, przeniosą się do krajów, gdzie antywęglowe dyrektywy unijne nie obowiązują, w tym do państw w najbliższym sąsiedztwie Unii Europejskiej. Globalna emisja nie spadnie, a wręcz przeciwnie – wzrośnie, gdyż państwa wykorzystujące najwięcej węgla do produkcji energii nie zamierzają z niego rezygnować. Utrata konkurencyjności przez energochłonne przedsiębiorstwa europejskie pociągnie za sobą wzrost bezrobocia, które dotknie nie tylko przemysł wydobywczy. Forsowana polityka antywęglowa oznacza dla mieszkańców wielu państw drastyczny wzrost kosztów mediów energetycznych. To daje podstawy do tego, że może stać się ona społecznie nieakceptowalna i zrodzić problemy społeczne i polityczne oraz postawić w wątpliwość sens funkcjonowania w ramach Unii Europejskiej. Polityka ta jest podwaliną do ponownego podziału Europy na Europę „dwóch szybkości”, w której to rozwój państw Europy Centralnej zostanie zahamowany w wyniku ogromnych kosztów, ponoszonych na dostosowanie energetyki do wymogów dyrektyw pakietu energetyczno-klimatycznego.

Jednocześnie zwiększy zależność od importu energii i zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu krajów, które dotąd swoje bezpieczeństwo opierały na rodzimych surowcach energetycznych.

My, uczestnicy konferencji popieramy działania polskiego rządu, prowadzone przy założeniu, że każdy kraj w zakresie tzw. energy-mix rządzi się swoimi prawami. Mówimy TAK gospodarce niskoemisyjnej, natomiast mówimy NIE gospodarce niskowęglowej za każdą cenę.

Z tych to powodów domagamy się:

1. Zaprzestania antywęglowej polityki, prowadzonej przez Komisję Europejską.
2. Poszanowania różnorodności źródeł wytwarzania energii poszczególnych państw Unii Europejskiej.
3. Przywrócenia węglowi kamiennemu i brunatnemu równoprawnej pozycji wśród źródeł energii.
4. Wspierania programów i inwestycji zwiększających efektywność energetyczną wykorzystania węgla.
5. Wspierania działań, zmniejszających energochłonność europejskiej gospodarki.
6. Podjęcia działań w zakresie finansowania i promocji technologii niskoemisyjnej spalania węgla jako alternatywy dla dotychczasowej deprecjacji jego znaczenia w systemie energetycznym Unii Europejskiej.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: