Pięć gmin podpisuje Porozumienie Burmistrzów w trakcie Pierwszych Pomorskich Dni Energii

Pierwsze Pomorskie Dni Energii zostały zorganizowane w dniach 15-17 kwietnia 2011 roku w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii. Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej”, a jednym ze współorganizatorów Bałtycka Agencja Poszanowania Energii (BAPE) która jest jednym z partnerów projektu ENNERG.

W ramach Pomorskich Dni Energii w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się seminarium “Środowisko – Technologie – Innowacje”. Otwarcia tego niezwykle ważnego dla regionu wydarzenia dokonał Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, oraz Jan Kozłowski, członek Parlamentu Europejskiego. Pierwsza część seminarium, zatytułowana “Współczesne wyzwania energetyki i polityka energetyczna”, rozpoczęła się prezentacją Edmunda Wacha, Prezesa Zarządu Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii, który przedstawił nowe dyrektywy UE w zakresie energetyki. Następnie przedstawiciele firmy energetycznej ENERGA zaprezentowali pionierski projekt pn. „Inteligentny Półwysep”, który zakłada wprowadzenie inteligentnej sieci energetycznej na Półwyspie Helskim.

Głównym punktem programu kolejnej części seminarium była uroczystość podpisania Porozumienia Burmistrzów przez przedstawicieli pięciu gmin Województwa Pomorskiego: Gdyni, Gniewina, Helu, Kościerzyny oraz Władysławowa.

Idea Porozumienia Burmistrzów została przedstawiona przez Katarzynę Grecką z BAPE bezpośrednio przed podpisaniem dokumentu przez przedstawicieli gmin.

Po zakończeniu ceremonii odbyły się dwa panele dyskusyjne:
Panel I – Odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna
Panel II
– Komercjalizacja innowacji i transfer technologii

Zagadnienia związane z poprawą efektywności energetycznej na poziomie projektu i wykonawstwa zostały opracowane przez zespół BAPE – Katarzynę Grecką oraz Andrzeja Szajnera.

Ostatnia część seminarium została poświęcona przyszłości sektora energetycznego.

Równolegle z seminarium miało miejsce inne ciekawe wydarzenie – otwarcie „Eko-energetycznego domku”, gdzie uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z urządzeniami umożliwiającymi wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz metodami redukcji zużycia energii.

Pierwsze Pomorskie Dni Energii cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Szereg artykułów na ich temat oraz wywiadów z organizatorami ukazał się w lokalnej prasie i telewizji.

Mamy nadzieję, iż w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja Pomorskich Dni Energii, w trakcie których sygnatariusze Porozumienia będą mogli podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie realizacji zadań wynikających z przystąpienia do tej ambitnej inicjatywy.

http://www.regions202020.eu/cms/news/secnews-2-pl/regions202020/pomerania/

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: