Minister Kraszewski: rząd nie ma pieniędzy na rozwój czystych technologii węglowych

Źródło: wnp.pl (Dariusz Ciepiela) – 21-07-2011 05:52,

Finansowanie rozwoju czystych technologii węglowych powinno być nie tylko ze strony rządu, ponieważ rząd nie ma na to pieniędzy. Ten rozwój muszą finansować też koncerny energetyczne – mówi prof. Andrzej Kraszewski, minister środowiska.

Kolejne pomysły Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego zmierzają do tego, aby wyeliminować węgiel, jako paliwo dla elektroenergetyki.
Żeby wyeliminować emisje z węgla tak, jeżeli chodzi o sam węgiel to nie. Jeżeli okazałoby się, że badania nad rozwojem technologii CCS zakończą się powodzeniem, to dlaczego do produkcji energii nie stosować węgla? Jeżeli okaże się, że technologie czystego węgla, jak np. gazyfikacja węgla czy zgazowanie podziemne, okażą się ekonomicznie uzasadnione to będzie oznaczało, że węgiel nadal może być wykorzystywany. Węgiel nadal pozostanie podstawą naszego bezpieczeństwa energetycznego, choć w znacznie mniejszym stopniu niż obecnie.

Technologie CSS i gazyfikacja są nieopłacalne. Czy mają one szansę na przemysłowe wdrożenie?
A jak było kilkanaście lat temu z telefonami komórkowymi? Postęp idzie bardzo szybko. Dlatego innowacje są niezwykle potrzebne, w tym upatruję dla polskiej energetyki ogromną szansę. Powinniśmy zbudować polską Nokię, polską specjalność, którą będą technologie czystego węgla – nie jedna, lecz kilka. Obecnie postęp musi dotyczyć energetyki i takiego sposobu produkcji energii, który będzie jak najmniej emisyjny.
Czy polskie przedsiębiorstwa i rząd są przygotowane do rozwoju tych technologii, a zwłaszcza do finansowania ich rozwoju?
Finansowanie rozwoju czystych technologii węglowych powinno być nie tylko ze strony rządu, ponieważ rząd nie ma na to pieniędzy. Koncerny energetyczne powinny wiedzieć, że jeżeli chcą przetrwać na rynku i wytrzymać konkurencję muszą też się tym obszarem zainteresować. Przedsiębiorstwa energetyczne już wkrótce odczują wzrost kosztów związanych z emisją CO2, od roku 2013 będą musiały kupować część uprawnień do emisji a od roku 2020 będą musiały kupować 100 proc. uprawnień do emisji. Każdy z menadżerów musi umieć planować i przewidzieć, co stanie się z jego firmą po roku 2020. Musi znaleźć odpowiedź w jakiej części będzie stosował biopaliwa, jaki będzie udział czystych technologii węglowych, jaka część energii będzie produkowana w elektrowniach wiatrowych.
Dwa sztandarowe projekty polskiej energetyki: elektrownia poligeneracyjna w Kędzierzynie Koźlu i instalacja CCS w Elektrowni Bełchatów z powodu braku środków prawdopodobnie nie będą realizowane. Jak Pan to ocenia?

Rzeczywiście są problemy z projektem w Kędzierzynie Koźlu, z tego co wiem to projekt CCS w Bełchatowie będzie realizowany. Potrzebne jest nam laboratorium doświadczalne, gdzie będziemy mogli sprawdzić stronę geologiczną, kwestie związane z instalacją wychwytu i magazynowania CO2 oraz aspekty ekonomiczne. Jeśli nie spróbujemy, to nie nauczymy się tego nigdy. Nie można od razu powiedzieć, że to się na pewno nie uda. Nie jestem wielkim fanem technologii CCS, ale jestem wielkim fanem próbowania i szukania szansy w tym, że może uda się zrobić to tak, że okaże się opłacalne. Może zatem CCU? Te technologie zakładają wychwytywanie CO2 i użytkowanie go jako surowca do wytwarzania poszukiwanych produktów, m.in. paliw czy tworzyw sztucznych. Wielkie tu pole do popisu dla kreatywnych inżynierów.
Rozmawiał: Dariusz Ciepiela

 

http://energetyka.wnp.pl/minister-kraszewski-rzad-nie-ma-pieniedzy-na-rozwoj-czystych-technologii-weglowych,146191_1_0_0.html

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: