Krzysztof Żmijewski o pakiecie klimatycznym

http://www.nettg.pl/Artykuly/Analizy-i-Komentarze/Krzysztof-Zmijewski:-Nie-da-sie-pojechac-na-gape,30851,1

(…)

A jakie spowoduje to koszty społeczne?
Jeżeli się podsumuje miejsca pracy, które utracimy poprzez zamykanie przedsiębiorstw wysokoemisyjnych i wysokoenergetycznych (ok. 330 tys.) i odejmie od tej wielkości nowe, tak zwane zielone miejsca pracy (150-180 tys.), to – niestety dla Polski – bilans ten będzie ujemny i wyniesie ok. 150-180 tys. miejsc pracy. Trzeba wziąć też pod uwagę, że każde utracone miejsce pracy w przemyśle pociąga za sobą tak zwany efekt domina: pracę traci także kioskarka pod fabryką i kierowcy autobusów dowożących ludzi do pracy, upadają trzy okoliczne sklepy. Można więc przyjąć, że pracę w Polsce straci 500 tys. osób. Ludzie ci będą szukali pracy prawdopodobnie za granicą. Nastąpi więc nie tylko migracja emisji, ale także migracja ludzi. Unia tak naprawdę się tego nie boi, jest jej na rękę, żeby młodzi i wykształceni ludzie z nowej Unii emigrowali do starej Europy, gdzie się demografia sypie.

(…)

Czyste technologie węglowe miały być receptą na problemy wynikające z pakietu, czy ich wprowadzenie w życie jest realne?
W sensie technicznym to oczywiście jest realne, ale ekonomicznie to będzie bardzo drogie. Zwolennicy technologii CCS (Carbon Capture and Storage – wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla – przyp. red.) mówią, że to się będzie opłacało przy cenie dwutlenku węgla na poziomie 60 euro za tonę; koszt energii wzrósłby wówczas o 120 proc. Gospodarka prawdopodobnie czegoś takiego nie wytrzyma. W każdym razie taka gospodarka industrialna, jaką my mamy. Te pomysły są bardzo dobre, tylko są przeznaczone dla państw o gospodarce postindustrialnej. Pomysł na uprawę pomarańczy i bananów jest świetny w Kalifornii, a w Laponii jest do kitu, chociaż jest to ten sam banan i ta sama pomarańcza.

(…)

Czy Polska ma szansę na złagodzenie restrykcyjnej polityki klimatycznej UE?
Gdybym powiedział, że nie, byłby to najwyższy poziom pesymizmu. Myślę, że Polska taką szansę by miała, gdyby chciała z niej skorzystać i gdybyśmy bardzo głośno i wyraźnie pokazywali, że taka polityka klimatyczna nie służy klimatowi. Żeby to zrobić, trzeba prowadzić różnego rodzaju badania i analizy, a my tego nie robimy, bo jesteśmy zwolennikami taniego państwa i zakładamy, że da się przejechać na gapę i ktoś to za nas zrobi. Jestem całym sercem za tym, żeby redukować emisję i zużycie paliw kopalnych, ale pakiet do tego celu nie prowadzi.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: