D. Marzec, KPMG: polityka energetyczna UE jest nieracjonalna

Dariusz Ciepiela

Komisja Europejska przedstawiła mapę drogową do gospodarki niskoemisyjnej, pojawiły się propozycje podwyższenia celów redukcji emisji w roku 2020. Nie widzę sygnałów pokazujących pojawienie się racjonalizmu w polityce energetycznej UE – mówi Dariusz Marzec, szef Zespołu Doradztwa Dla Sektora Energetycznego w firmie doradczej KPMG

W Polsce coraz bardziej widoczne są nastroje antyjądrowe. Czy pod ich naciskiem polski rząd wycofa się z planów rozwoju energetyki jądrowej?
Polski rząd natychmiast powinien się wycofać z rozwoju energetyki jądrowej, jeśli uzna, że w Polsce grozi nam 12 metrowa fala tsunami i trzęsienie Ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera… Jeżeli takiego zagrożenia w Polsce nie ma, to awaria w elektrowni Fukushima nie jest tematem, o którym powinniśmy dyskutować w kontekście rozwoju energetyki jądrowej w naszym kraju.
Jeżeli chcemy gospodarki mniej emisyjnej to jednym z poważnych, alternatywnych źródeł energii nieemitujących CO2 są elektrownie jądrowe i taka jest rzeczywistość i gospodarcze realia.
W Niemczech zagrożenia tsunami i silnym trzęsieniem Ziemi nie ma, a podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich elektrowni jądrowych.
To polityczna deklaracja, a nie decyzja mająca jakiekolwiek oparcie w analizach ekonomicznych i bilansie energetycznym. Jest to decyzja polityczna gdzie nie ma racjonalnej analizy ekonomicznej i mówi się to, co wyborcy chcą usłyszeć, w oparciu o polityczny PR. Dotyczy to niestety sektora gospodarki zatrudniającego kilkadziesiąt tysięcy pracowników i generującym obroty w wys. dziesiątków mld euro.
Można oczywiście rozważać rezygnację z energetyki jądrowej, ale trzeba przedstawić racjonalną alternatywę. Mówienie, że w Niemczech w ciągu najbliższych lat można zbudować odnawialne źródła energii o mocy 25 tys. MW jest niepoważne.
Czy wyłączenie elektrowni jądrowych doprowadzi do wzrostu cen energii? Czy możliwy jest powrót do energetyki jądrowej, gdy odbiorcy zobaczą, że ceny energii znacząco wzrosły?
Znaczący wzrost cen będzie spowodowany znaczącym deficytem energii. Jeżeli jest mniejsza podaż jakiegoś towaru, to jego cena rośnie. To jedna z podstaw ekonomii. Tak też będzie z przypadku energii.
Niemcy zapowiadają budowę elektrowni węglowych i gazowych. Czy można spodziewać się rewizji polityki energetycznej UE?
Komisja Europejska przedstawiła mapę drogową do gospodarki niskoemisyjnej, pojawiły się nawet propozycje podwyższenia celów redukcji emisji już w roku 2020… Nie widzę niestety sygnałów pokazujących pojawienie się racjonalizmu w polityce energetycznej UE.

Gaz, który jest źródłem niskoemisyjnym, może być alternatywą dla energetyki jądrowej, ale trzeba pamiętać, że nasz kraj i Unia Europejska jest importerem gazu. Powstaje więc pytanie, na ile chcemy uzależnić się od importu tego paliwa. Nie można budować strategii dla gospodarki w oparciu o importowane paliwo, wtedy jest bardzo łatwy element nacisku na dany kraj czy całą UE.
Oczywiście gaz ma do odegrania bardzo istotną rolę w rozwoju sektora energetycznego i jego udział w produkcji energii elektrycznej w naszym kraju powinien się zwiększać. Jednak z powodów o których wspomniałem przed chwilą nie jest on panaceum na wszystkie problemy. Nie można wykluczyć jednak zmiany tej sytuacji gdyby potwierdziły się u nas poważne złoża gazu łupkowego.
Czy racjonalizm jest możliwy?
On musi się pojawić… Kwestia jest taka, czy ten racjonalizm pojawi się zanim wydamy kilkadziesiąt czy kilkaset mld euro i gospodarka UE przestanie być konkurencyjna na globalnym rynku, czy też przyjdzie on wcześniej. To, że racjonalizm musi przyjść to oczywiste, nie ma innego wyjścia. Jest tylko dylemat, czy przyjdzie po kryzysie wzrostu cen i przerw w zaopatrzeniu energii czy też przyjdzie po rozsądnej analizie mówiącej, ze zmierzamy w bardzo ryzykownym kierunku jeśli chodzi o rozwój sektora energetycznego w UE.

http://www.wnp.pl/wiadomosci/d-marzec-kpmg-polityka-energetyczna-ue-jest-nieracjonalna,145905_1_0_0_0_1.html

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: