Pawlak: węgiel to nasze bogactwo

Żródło: wnp.pl

Polska i Niemcy chcą wspólnie pracować nad rozwojem niskoemisyjnych technologii węglowych. – Węgiel to nasze bogactwo i nie chcemy z niego rezygnować – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak podczas spotkania z delegacją niemieckich parlamentarzystów.

– Cieszy nas, że Niemcy podzielają nasze zdanie co do konieczności większego wykorzystywania paliw kopalnych – powiedział. W dniach 13-15 lipca w Bełchatowie odbędzie się spotkanie wiceministrów krajów członkowskich Unii Europejskiej ds. energii. Przedyskutujemy tam kwestie przyszłości energetycznej Europy i liczymy, że nasze pomysły zostaną dobrze przyjęte – dodał.
Zdaniem wicepremiera Pawlaka postulowaną w Unii ideę rozwoju „low carbon economy” należy zastąpić hasłem „low emission economy”. Minister Gospodarki przypomniał, że istnieją już technologie pozwalające efektywnie produkować energię z węgla i równocześnie znacznie ograniczać emisje CO2 do atmosfery. – Przykładem jest rozwiązanie CCS, pozwalające na bezpieczne składowanie dwutlenku węgla pod ziemią. W 2015 r. ruszy w Bełchatowie pierwsza instalacja tego typu w Europie – podkreślił.

– Bardzo interesują nas plany rozwijania niskoemisyjnych, węglowych technologii, które promuje Polska – powiedział Gunther Krichbaum, przewodniczący Komisji ds. UE. Jego zdaniem, po odejściu od energii atomowej Niemcy jeszcze przez dziesięciolecia będą uzależnione od energii pozyskiwanej z węgla brunatnego. – Technologie niskoemisyjne mogą być pomostem między obecnym bilansem energetycznym a wprowadzeniem odnawialnych źródeł energii na wielką skalę – podkreślił Krichbaum.
W skład delegacji niemieckiej wchodzili Gunther Krichbaum, Przewodniczacy Komisji ds. UE, Deputowany CDU/CSU, Michael Stübgen, Deputowany CDU/CSU, Manuel Sarrazin, Deputowany Sojuszu 90/Zieloni, Thomas Nord, Deputowany Lewicy, Dr. Miriam Denkinger, Sekretariat Komisji ds. EU w Bundestagu.

http://energetyka.wnp.pl/pawlak-wegiel-to-nasze-bogactwo,145387_1_0_0.html

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: