G. Górski o zmianie strategii GDF Suez w Polsce i cenach energii

Dariusz Ciepiela, wnp.pl

Naszym celem jest zdobycie mocnej pozycji na polskim rynku. Chcemy ten cel osiągnąć poprzez rozwój organiczny i rozbudowę źródeł wytwórczych, a nie tak, jak planowaliśmy jeszcze w 2010 r., czyli przez duże akwizycje – mówi Grzegorz Górski, prezes zarządu GDF Suez Energia Polska.

Jak połączenie polskiego rynku energii z rynkami państw zachodnich wpłynie na poziom cen energii w Polsce?
Politycy, którzy będą decydować o powstaniu wolnego rynku muszą być świadomi, że rynek oznacza, że ceny są albo wyższe albo niższe. Dla nich wspólny rynek jest dobry, kiedy jest taniej, a jak jest drożej to rynek już nie jest dobry. Dziś mamy market coupling z Nord Pool głównie dlatego, że obecnie na Nord Pool są niższe ceny energii niż w Polsce, ponieważ tam jest energia w dużej mierze produkowana w elektrowniach wodnych. Jak jest mokro, to na Nord Pool jest najtaniej. Ciekawe czy będzie market coupling, gdy w Skandynawii będzie sucho i ceny energii tam znacząco wzrosną. Jak zostanie uruchomiony market coupling z Niemcami to na dzień dobry ceny energii w Polsce wzrosną o ok. 20 proc., na pewno nasza cena osiągnie poziom cen w Niemczech a nie odwrotnie. Tego nie są wszyscy świadomi. Na razie jesteśmy za integracją, konkurencją i wolnością, ale pod warunkiem, ze będzie tanio. Twórzmy rynek, ale z jego wszystkimi konsekwencjami.
Dla odbiorców długoterminowo będzie lepiej, kiedy będzie większa konkurencja, ponieważ to zoptymalizuje ceny w dłuższym terminie. Nie bójmy się wtedy wzrostów cen w krótszym okresie czasu, bo one są efektem problemów systemowych, głównie braku inwestycji, które trzeba rozwiązać.
Jakie są najważniejsze plany rozwój GDF Suez w Polsce?
Naszym celem w dalszym ciągu pozostaje zdobycie mocnej pozycji na polskim rynku. Obecnie chcemy ten cel osiągnąć poprzez rozwój organiczny i rozbudowę źródeł wytwórczych, a nie tak, jak planowaliśmy jeszcze w 2010 r., czyli przez duże akwizycje.
W lutym br. GDF Suez przejął grupę Internationl Power i obecnie dysponuje 130 tys. MW mocy, z czego większość znajduje się poza Europą. Z powodów regulacyjnych łatwiej realizować inwestycje np. w Brazylii niż w Europie. Polska w Europie odgrywa rolę szczególną, ponieważ tu jest szybki rozwój gospodarczy, to dobre miejsce do inwestowania i na pewno będziemy to robić.
GdF Suez buduje w Połańcu duży blok opalany biomasą. Czy istnieje zagrożenie dostaw biomasy dla tak dużego bloku?
Potencjał biomasy jest bardzo duży, w znacznym stopniu jest niewykorzystywany. Ceny biomasy krajowej i importowanej są porównywalne, ryzyka dalszego wzrostu cen nie widzę, biomasy na świecie jest bardzo dużo.

http://www.wnp.pl/wiadomosci/144359.html

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: