Premierzy Polski i Norwegii m.in. o kwestiach energetycznych

PAP/wnp.pl

Kwestiom energetycznym, w tym dwustronnej współpracy w zakresie poszukiwania i wydobycia surowców naturalnych, poświęcone jest m.in. spotkanie szefów rządów Polski i Norwegii Donalda Tuska i Jensa Stoltenberga, które rozpoczęło się w piątek w Gdańsku.

Polski premier powitał norweskiego gościa w Domu Uphagena, gdzie odbywają się rozmowy delegacji obu krajów. Spotkanie ma trwać ok. godziny, po nim w Hotelu Hilton przewidziano roboczy lunch. Następnie, w siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się konferencja prasowa premierów Polski i Norwegii. Na zakończenie szefowie rządów odwiedzą Gdańską Stocznię Remontową.
Szefowie rządów obu krajów będą też dyskutowali o polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, w tym szczególnie o zbliżającym się szczycie Partnerstwa Wschodniego. Norwegia należy – obok m.in.: USA, Kanady, Turcji, Japonii, Australii – do tzw. Grupy Przyjaciół Partnerstwa.
Kolejny temat rozmów obu premierów to kwestie energetyczne, w tym konieczność dywersyfikacji dostaw gazu oraz wydobycie gazu łupkowego. Podczas rozmów pojawi się temat budowy gazociągu Skanled oraz osi gazowej Północ-Południe, której stworzeniem zainteresowane są kraje Grupy Wyszehradzkiej i współpracujące z nią państwa.
Podczas spotkania zostanie podpisane memorandum w sprawie nowej perspektywy finansowej Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Porozumienie przewiduje udostępnienie Polsce nowej transzy środków w wysokości 578,1 mln euro (NMF – 311,2 mln euro, MF EOG – 266,9 mln euro) do wykorzystania w okresie 5 lat.
Donald Tusk witając Stoltenberga nawiązał do niezbyt dobrej pogody, jaka jest w piątek w Gdańsku. „Mamy pecha do pogody. Podczas mojej wizyty w Norwegii była mgła i niewiele widzieliśmy. Dziś też w Gdańsku nie jest za ciepło, ale my ludzie Północy jakoś sobie z tym poradzimy” – żartował.

http://www.wnp.pl/wiadomosci/142545.html

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: