Skarga na Komisję Europejską ws. limitów CO2 gotowa

wnp.pl

Polski rząd chce obronić przemysł przed skutkami polityki klimatycznej, zaskarżając decyzję Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości. „Jest szkodliwa dla polskich przedsiębiorców” – argumentuje „Rzeczpospolitej” wicepremier Pawlak.

Jak dowiedziała się „Rz”, resort gospodarki przygotował komplet dokumentów do wniosku do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozpoczyna procedurę zaskarżenia. Chodzi o zasady przydziału darmowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla dla przemysłu. Komisja Europejska, ustalając je jako wyznacznik, wybrała instalacje gazowe, a to dla polskich zakładów, które do produkcji korzystają głównie z elektrowni i ciepłowni opalanych węglem, jest wyjątkowo niekorzystne.
„Zgodnie z prawem europejskim bilans energetyczny jest ustalany przez państwa członkowskie, nie możemy więc zaakceptować prób narzucenia nam go przez Komisję” – argumentuje szef resortu gospodarki. Gazeta zaznacza, że w przypadku jeśli Bruksela nie zmieni swojej decyzji co do przydziału uprawnień na CO2, to w 2013 roku ciepło zdrożeje u nas aż o 22 proc. O tym dziś w publikacji na łamach „Rzeczpospolitej”.
Według oficjalnych informacji resortu gospodarki, Wicepremier Waldemar Pawlak zwrócił się w piątek do resortu spraw zagranicznych o rozpoczęcie procedury zaskarżenia do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości decyzji Komisji Europejskiej dot. limitów emisji CO2.
Zdaniem resortu gospodarki KE nie tylko przekroczyła swoje kompetencje, ale jej decyzja prowadzi do zaburzeń zasad konkurencji w UE. „Zgodnie z przepisami dyrektywy EU ETS, celem podjętych działań jest redukcja emisji gazów cieplarnianych. Nie mogą one jednak wpływać na zaburzenie warunków konkurencyjności dla funkcjonowania europejskich podmiotów zarówno na rynku globalnym, jak i wewnętrznym”. Czytaj więcej: Pawlak chce, by MSZ rozpoczął procedurę zaskarżenia limitów CO2

http://www.wnp.pl/wiadomosci/142618.html

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: