S. Tokarski, PKE, o problemach rynku biomasy

Źródło”: wnp.pl (Dariusz Ciepiela) – 09-06-2011 05:59

Dla pierwszych bloków opalanych wyłącznie biomasą powinno biomasy wystarczyć. Może się jednak okazać, że trzeba będzie biomasę do Polski importować – mówi Stanisław Tokarski, prezes zarządu Południowego Koncernu Energetycznego (PKE).

Grupa Tauron buduje kilka bloków opalanych wyłącznie biomasą bądź planuje ich budowę. Jak ocenia Pan dostępność biomasy na polskim rynku?
Obecnie wytwórcy z Grupy Tauron rocznie spalają ok. 450 tys. ton biomasy. Nowy blok o mocy 50 MW, jaki powstaje w Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia II, który będzie opalany wyłącznie biomasą, będzie zużywał dodatkowe 350 tys. biomasy. W Jaworznie będziemy spalać 20 proc. biomasy agro i 80 proc. biomasy leśnej, co wynika z rozporządzenia ministra gospodarki. Nie mamy jeszcze podpisanych umów na dostawę biomasy dla nowego bloku, jednak proces kontraktacji już został rozpoczęty i trwa.

Dostępność biomasy agro w roku 2011 trochę się pogorszyła w porównaniu z latami poprzednimi – jej ilość na rynku jest mniejsza a ceny są wyższe. Biomasy leśnej jest natomiast nadwyżka. Wśród jej dostawców jest wysoka konkurencja, a biomasa osiąga dobre ceny.
Nie należy wykluczać, że jeżeli zostanie utrzymany rosnący stosunek biomasy agro do biomasy leśnej przy współspalaniu lub przy instalacjach opalanych w 100 proc. biomasą, które zostaną oddane po roku 2012, to wówczas albo wejdzie na polski rynek biomasa agro z importu, albo nie będzie można produkować energii, która otrzyma zielony certyfikat, ponieważ będzie nieodpowiedni stosunek biomasy agro do biomasy leśnej. W roku 2012 aby otrzymać zielone certyfikaty ze współspalania, trzeba będzie spalić 55 proc. biomasy agro i 45 proc. biomasy leśnej. W roku 2011 jest to 40 proc. biomasy agro i 60 proc. biomasy leśnej.
Jednostki opalane biomasą planuje uruchomić chyba większość firm energetycznych obecnych na polskim rynku. Czy jeśli wszystkie te inwestycje zostaną oddane, to w Polsce zabraknie biomasy?
Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Są ograniczone zasoby biomasy na rynku polskim i w krajach sąsiedzkich, jak Ukraina czy Słowacja. Polskę może czekać scenariusz z państw zachodnich, jak np. z elektrociepłowni niedaleko Kopenhagi, do której biomasę sprowadza się z zagranicy, głównie z Kanady. Miejmy nadzieję, że w Polsce rozwinie się rolnictwo biomasowe i będzie większa niż dotychczas podaż biomasy agro. Zakładam, że dla pierwszych instalacji biomasowych, jakie powstają w Elektrowni Jaworzno III, EC Tychy, w Elektrowni Stalowa Wola, w elektrowni w Połańcu oraz w elektrociepłowniach Dalkii w Poznaniu i Łodzi biomasy wystarczy. Trzeba pamiętać, że potencjał biomasy jest ograniczony i na pewno nie da się przejść w całości na produkcję energii elektrycznej tylko z biomasy.

Do Polski już sprowadza się biomasę z importu. To zjawisko będzie narastać?
Traktowałbym to rynkowo. Jeżeli opłaca się importować GJ energii zawarty w biomasie, to dlaczego tego nie robić? Sens w zbyt odległym imporcie biomasy, np. z Afryki czy Ameryki, jest ograniczony emisją CO2, do jakiej dochodzi podczas transportu. Powinno się spalać paliwa lokalne. Powinniśmy więc raczej budować mniejsze źródła i zagospodarowywać lokalny rynek biomasy niż ją transportować na duże odległości.

Po awarii w elektrowni Fukushima część krajów UE postanowiła odejść od energetyki jądrowej. Komisja Europejska zaproponowała mapę drogową do gospodarko niskoemisyjnej do roku 2050. Czy po wyłączeniu elektrowni jądrowych mapa drogowa jest realna?
Wierzę w mądrość UE i jej głównych organów, w tym Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Jeżeli nie będzie możliwy skok technologiczny w zakresie np. ogniw wodorowych czy magazynowania energii, to realizacja celu z mapy drogowej, czyli niemal bezemisyjna energetyka w roku 2050, będzie niemożliwa. Wtedy będzie musiała nastąpić rewizja polityki energetycznej Unii.

http://energetyka.wnp.pl/s-tokarski-pke-o-problemach-rynku-biomasy,142388_1_0_1.html

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: