Wicepremier Pawlak: Polska powinna zaskarżyć do ETS kwestie pozwoleń na emisję CO2

wnp.pl

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że Polska powinna zaskarżyć do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości decyzję KE dotyczącą obliczania darmowych pozwoleń na emisję CO2.

„Jestem przekonany, że powinniśmy to zrobić. Te rozwiązania, które zaproponowała Komisja Europejska są nieproporcjonalne, (…) nie respektują zasady pomocniczości, a wprowadzają rozwiązania benchmarkingowe oparte wyłącznie o gaz, co oznacza, że dla wytwarzania energii z węgla w naturalny sposób jest dużo gorsza sytuacja” – powiedział Pawlak we wtorek dziennikarzom.
„Nasza propozycja była taka, żeby benchmark był oparty o najlepsze technologie w danym sektorze. To byłoby uczciwe i adekwatne do sytuacji wielu krajów. W moim przekonaniu po decyzji Niemiec w Unii Europejskiej nadchodzi czas, kiedy potrzebna jest ponowna refleksja nad rozwiązaniami europejskimi. Przywołam tutaj wypowiedź głównego ekonomisty Międzynarodowej Agencji Energii, który powiedział, że w przypadku dyskusji o tym, czy redukować o 20 proc., czy też o 30 proc. (emisję CO2 w UE – PAP) różnica jest taka, jak dwutygodniowa emisja Chin” – dodał.
Podkreślił, że potrzebne jest zatem globalne porozumienie w sprawie redukcji emisji dwutlenku węgla. „Bez niego Europa idąc w ślepy sposób w redukcję emisji może doprowadzić do utraty konkurencyjności europejskiego przemysłu, europejskiej gospodarki” – podsumował.
Wiceminister gospodarki Marcin Korolec poinformował w poniedziałek w Brukseli, że obecnie nie ma jednomyślności rządu ws. zaskarżenia decyzji KE dot. obliczania darmowych pozwoleń na emisję CO2 w przemyśle.
Pod koniec kwietnia KE przyjęła zasady obliczania liczby darmowych pozwoleń na emisję CO2 w przemyśle w latach 2013-2020. Wyznacznikiem będą tzw. benchmarki, czyli emisje występujące przy użyciu najnowocześniejszych technologii dostępnych w całej UE (a nie w poszczególnych krajach). Zdaniem Korolca, sprowadza się to do technologii z użyciem paliwa gazowego, podczas gdy w Polsce powszechnie stosowanym paliwem jest węgiel. Może to oznaczać znaczny wzrost kosztów w branżach energochłonnych takich jak ciepłownictwo, sektor chemiczny, cementowy czy papierniczy.
W piątek minister ds. środowiska Andrzej Kraszewski zasugerował w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli, że można poszukać innego rozwiązania niż zaskarżenie decyzji KE do trybunału UE.

http://www.wnp.pl/wiadomosci/141521.html

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: