K. Żmijewski: UE postanowiła zlikwidować energetykę przemysłową

wnp.pl (Dariusz Ciepiela) – 31-05-2011 05:30

Komisja Europejska w „wytycznych na temat derogacji” postanowiła zlikwidować energetykę przemysłową, odbierając jej prawem kaduka prawo do derogacji – mówi prof. Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej.

Senat przyjął ustawę o handlu emisji gazów cieplarnianych. Jak Pan ją ocenia?
Senat przyjął 26 maja br., bez poprawek, rządową nowelizację Ustawy o handlu emisji gazów cieplarnianych. Ustawa ta w art. 50 umożliwia projektom inwestycyjnym rozpoczętym przed 31 grudnia 2008 roku wystąpienie o zezwolenie na emisję gazów cieplarnianych. Do tej pory obowiązywała absurdalna zasada „najpierw zbuduj, a potem zapytaj, czy ci wolno będzie emitować”. Ten dziwny przepis nie przeszkadzał, ponieważ i tak nic nie było budowane.
Ale teraz ma, i musi, być inaczej. Albowiem bez nowych inwestycji nie będzie ulgi w zakupie uprawnień do emisji wynegocjowanej przez premiera Tuska w grudniu 2008 r.
Tak więc nowe inwestycje są niezbędne nie tylko dlatego, że stare elektrownie starzeją się coraz bardziej i za chwilę odmówią posłuszeństwa, a jeśli nie to i tak zostaną wyłączone na mocy Dyrektywy IED (o emisjach przemysłowych) najpóźniej w 2017 r. Nowe inwestycje są potrzebne także dlatego, że są niezbędne do skonsumowania ulgi o wartości 2 mld euro rocznie plus ok. 1 mld euro przekazane na inwestycje zamiast przekazania w ręce Ministra Finansów.
Czy nowe bloki będą mogły liczyć na darmowe uprawnienia do emisji CO2?
Uzyskane zezwolenie na emisję dla projektu przed 30 czerwca 2011 r. pozwala na objęcie go derogacją. Projekty zgłoszone później derogacji nie dostaną, a to oznacza, że nie będą konkurencyjne, tzn. nie będą miały żadnej biznesowej szansy. A więc w najbliższych latach nie powstaną.
Dotyczy to tylko tych procesów inwestycyjnych, które rozpoczęły się fizycznie przed 31 grudnia 2008 r. Na szczęście jest ich wystarczająco dużo. Muszą tylko zostać wypełnione odpowiednie wnioski o pozwolenie zintegrowane i zezwolenie na emisję GHG i należy złożyć je w odpowiednim urzędzie (marszałek, starosta) do 30 czerwca 2011 r.
Kto zdąży ten się załapie, kto nie zdąży – przesunie swoją inwestycję o kilka lat do przodu i rozpocznie ją najwcześniej w 2014 – 2015 roku. Odda zaś 4 (gaz) lub 5 (węgiel) lat później. Zakładam oczywiście, że Prezydent podpisze nowelizację przy pierwszej możliwej sposobności, ponieważ Kancelaria Prezydenta zna wagę sprawy.
To dobra wiadomość, ale jest i zła. Komisja Europejska w dokumencie „Wytyczne na temat opcjonalnego stosowania Art. 10c Dyrektywy EU-ETS”, czyli pisząc po ludzku, w „Wytycznych na temat derogacji” postanowiła zlikwidować energetykę przemysłową, odbierając jej prawem kaduka prawo do derogacji, o którym była mowa. Zastosowane rozwiązanie jest jeszcze bardziej postępowe, niż w sławnych kwestiach krzywizny banana i ogórka, uznania ślimaka za rybę śródlądową czy uznania marchewki za owoc. Komisja Europejska, w mądrości swojej, uznała, że produkcja energii elektrycznej połączona z wytwarzaniem jakiegokolwiek innego postulatu nie jest produkcją energii! A jeśli nie jest – to derogacja się nie należy.
Oznacza to, że ulgi w zakresie CO2 nie otrzymają elektrownie działające w ramach rafinerii (Gdańsk, Płock), fabryk nawozów sztucznych (Puławy, Police, Tarnów, Kędzierzyn-Koźle), papieru (Kwidzyń), cementu (Górażdże, Chełm, Ostrołęka), cukru (Środa Wlk., Poznań ) itd., itp.
Dostanie je natomiast KGHM – Energetyka, ponieważ jest spółką produkującą wyłącznie energię elektryczną i ciepło. Dostaną je też przemysłowe elektrownie i elektrociepłownie w Czechach, bo od ok. roku również produkują tylko prąd i ciepło.
Czy nikt o tym nie wiedział?
Zarzucono mi w kuluarach jednej z konferencji, że nie informowałem o tej sytuacji opinii publicznej. Muszę ten zarzut skomentować. Po pierwsze każdy mógł omówiony dokument Komisji Europejskiej przeczytać sobie sam (rozdz. 3.2 pkt-y 17 ÷21). Był on dostępny od 23 marca, a oficjalnie w Dzienniku Urzędowym od 31 marca b.r.
Po drugie opracowałem komentarz do wytycznych i rozesłałem go do ponad 300 mądrych ludzi w Polsce, po trzecie komentarz ten wisi na stronach Stowarzyszenia ETA i Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji. Po czwarte, Prezydium Rady poinformowało o sprawie Kancelarię Premiera i Kancelarię Prezydenta, a ja poinformowałem Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Skarbu, po piąte Minister Skarbu rozesłał informację do zainteresowanych zakładów. Po szóste wraz z dwoma doświadczonymi kancelariami prawnymi przeprowadziliśmy warsztat omawiający możliwe do podjęcia działania. Kto chciał mógł wziąć udział. Zapytam więc: to wszystko nazywa się nic? I co jeszcze powinienem zrobić?
Czy tę sprawę można jeszcze „odkręcić”?
W tej chwili wszystko zależy od kierownictw szykanowanych firm. Mogą jeszcze uciec spod topora. Ale czasu zostało bardzo, bardzo mało. Maksimum trzy miesiące.

Jeżeli ktoś chce otrzymać derogację dla już pracujących instalacji, to powinien pamiętać, że Rząd musi opublikować wniosek derogacyjny do 31 sierpnia 2011 r. – przed tą datą trzeba uzyskać zezwolenie na emisję. A to tylko miesiąc.
Inwestycje, których budowa rozpocznie się w 2012 – 2013 roku i których budowa będzie trwać 5-6 lat dadzą sobie radę bez derogacji. Wcześniejsze realizacje będą miały kłopoty (ich prąd będzie droższy niż prąd z sieci).
Mija drugi miesiąc, zarządy wciąż się zastanawiają. Trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Np. można dostać derogację, ale trzeba będzie zapłacić za certyfikaty, ale można je sobie zafundować przez współspalanie, ale trzeba by mieć biomasę, ale można by ją zakontraktować.
Informacja dla niewtajemniczonych. Sprawa dotyczy 2000 MW, czyli 8 proc. mocy szczytowej i ok. 6 proc. mocy użytecznej. Takiego zapasy mocy w systemie nie mamy!

http://www.wnp.pl/wiadomosci/k-zmijewski-ue-postanowila-zlikwidowac-energetyke-przemyslowa,141480_1_0_0_0_2.html

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: