Elektrownia Północ – CCS ready

Nowa elektrownia węglowa o mocy 2 tys. MW, która będzie dostarczać prąd do Trójmiasta, powstanie do 2016 roku koło Pelplina. Inwestorem jest spółka Elektrownia Północ, należąca do międzynarodowej grupy Kulczyk Investments. Koszt inwestycji szacowany jest na 12 do 15 mld zł.

Elektrownia Północ uzyskała właśnie decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla swojej inwestycji w miejscowości Rajkowy, niedaleko Pelplina. Spełnienie jej warunków będzie podstawą do wydania pozwolenia na budowę.

– Era dymiących i zatruwających środowisko zakładów to już odległa przeszłość. Nasza elektrownia została zaprojektowana m.in. jako tzw. "CCS ready" – mówi dr inż. Karol Pawlak, dyrektor zarządzający Elektrowni Północ. – Oznacza to, że już na tym etapie zarezerwowaliśmy odpowiednie miejsce oraz zapewniamy określone gabaryty instalacji tak, by w przyszłości umożliwić dobudowanie instalacji do wychwytywania i transportu CO2 w celu jego składowania.

Jeszcze w sierpniu 2010 przedstawiciele inwestora złożyli do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o udzielenie promesy koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej na okres 50 lat. W wrześniu rozpoczęto natomiast rozmowy ze spółką PSE Operator, zmierzające do podpisania umowy przyłączającej Elektrownię Północ do Krajowej Sieci Energetycznej.

http://www.urbanistyka.info/content/nowa-elektrownia-w%C4%99glowa-stanie-na-pomorzu

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: