Wbrew zdrowemu rozsądkowi

http://www.rp.pl/artykul/642113_Dutkiewicz
–Wbrew-zdrowemu-rozsadkowi.html

Panie Ministrze!

Polska jest tak zorganizowanym krajem, że ponad jedna trzecia pieniądza publicznego pozostaje w dyspozycji samorządów. Wszystkich samorządów terytorialnych. Samorządy, władając tymi pieniędzmi, starają się, za zgodą rad gminnych i przy akceptacji regionalnych izb obrachunkowych, wydawać publiczny grosz ku pożytkowi społeczności lokalnych (bądź regionalnych). Utrzymują polskie wsie, miasta, powiaty i województwa. Dbają też o ich rozwój, wydając na budowanie  przyszłości, na różnego rodzaju inwestycje infrastrukturalne ponad 20 proc. swych budżetów.

Dzięki temu powstają szkoły, boiska, magistrale wodociągowe, mosty, nowe linie kolejowe. Nie jest tajemnicą, że samorząd jest nośnikiem cywilizacyjnego rozwoju Polski! Aby rozwój ten był możliwy, samorządy muszą zaciągać kredyty. Uczestniczą tym samym w procesie związanym z zadłużeniem polskich publicznych finansów.

Dysponując jednak – powtórzę raz jeszcze – jedną trzecią publicznego pieniądza (jedna trzecia!), generują jedynie 6 proc. publicznego zadłużenia. Pozostałe 94 proc. to zadłużenie sektora rządowego, który zarządza 2/3 publicznych finansów.

Zadłużenie Polski jest zbyt wysokie. Nie ma co do tego wątpliwości. Polskie finanse publiczne trzeba uzdrowić. Co do tego też zgoda. Rozpoczynając reperację finansów publicznych, trzeba jednak zobaczyć proporcje. 94 proc. zadłużenia to dług rządowy. Tylko 6 proc. to łączne zadłużenie wszystkich polskich samorządów, które równocześnie, co warte jest podkreślenia, dobrze, prorozwojowo, tworząc miejsca pracy i budując lepszą przyszłość, wydawały swoje i – w drobnej części – pożyczone pieniądze. Rząd w tym czasie nie potrafił powstrzymać narastającego zadłużenia, przeznaczając kredyty na bieżące potrzeby budżetowe. Podkreślam – samorządy inwestują, rząd musi się kredytować dla zaspokojenia bieżących potrzeb.

Panie Ministrze!

Przystąpił Pan do operacji uzdrawiania finansów publicznych. Chętnie służylibyśmy Panu pomocą w tym przedsięwzięciu. Niestety, chce je Pan zrealizować kosztem – miedzy innymi – polskich samorządów.

Wprowadził Pan, bądź też zamierza wprowadzić w życie, regulacje prawne, które nie tylko naruszają polski porządek konstytucyjny, ale też próbują przerzucić odpowiedzialność za polskie zadłużenie na samorządy. Blokując równocześnie ich rozwój. Działalność Ministerstwa Finansów jest, w ostatnim okresie, bliska zjawisku szkodliwości społecznej, niszcząc np. partnerstwo publiczno-prywatne. Rozwiązania proponowane przez Pana Ministra stoją w sprzeczności z polskim systemem prawnym, naruszają znane nam normy europejskie, za nic mają zasadę vacatio legis. Wkracza Pan w sferę sporu z ładem konstytucyjnym oraz ze zdrowym rozsądkiem!

Polskie samorządy nie uzyskały ustrojowej możliwości współkształtowania państwa polskiego. Prawo ogranicza nasze sfery protestu. Samorządy są jednak istotną częścią naszego kraju. Polskie samorządy reprezentują jedną trzecią pieniądza publicznego. Jego zdrową część!

Naprawiając finanse publiczne, chce Pan zdusić życie samorządów. To błędna droga, Panie Ministrze!

Dlatego też zapraszam Pana do publicznej rozmowy i proszę o publiczne wyłożenie racji związanych z Pańską próbą zdławienia rozwoju samorządności, a tym samym rozwoju Polski. Chciałbym móc, w otwartej publicznej dyskusji,  przedłożyć Panu i opinii publicznej argumenty polskich samorządowców, którzy uważają, że źle Pan czyni.

Czekając na Pańską odpowiedź, łączę ukłony!

—Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: