Oettinger: Położyć większy nacisk na efektywność energetyczną sektora publicznego

– Należy położyć większy nacisk na wydajność energetyczną w sektorze publicznym. Mówię tutaj również o zamówieniach publicznych i mieszkalnictwie – powiedział wczoraj podczas konferencji związanej z unijnym tygodniem energii, Günther Oettinger, komisarz ds. Energii UE.

Oettinger zapowiedział podczas wczorajszej konferencji, że Unia będzie wzmacniać swoje działania w zakresie efektywność energetycznej. Zapowiedział też zmiany legislacyjne. – Jasno powiedzieliśmy jakie działania są jeszcze potrzebne na szczeblu planów działania i dyrektyw. Niedawno przyjęty plan działania w zakresie efektywności energetycznej podkreśla ważną rolę sektora publicznego i wymaga, by wiódł on wiodącą rolę.
Komisarz podkreślił, że Unia będzie nie tylko wymagać bardziej zdecydowanych działań na szczeblu lokalnym ale także je wspierać. – Należy położyć większy nacisk na wydajność energetyczną w gminach. Mówię tutaj również o zamówieniach publicznych i mieszkalnictwie. Do tej pory nasze instrumenty wsparcia można było wykorzystywać na zwiększanie efektywności energetycznej w budynkach publicznych ale teraz, dzięki instrumentowi ELENA [systemowi wsparcia efektywności energetycznej i OZE finansowany z EBI – red.], można wspierać także budownictwo mieszkalne. O wsparcie wystąpić mogą władze lokalne i regionalne.
– Musimy zwalczać zmiany klimatyczne i te wyzwania nigdy nie były bardziej pilne – uzasadniał unijne plany Oettinger.

Co do tego, że unijna polityka w tym zakresie będzie się zaostrzać, nie daje złudzeń polska europosłanka Lena Kolarska-Bobińska. – Będzie silna zmiana w zakresie efektywności energetycznej budynków publicznych. Jeżeli chodzi o efektywność, Unii jest zdecydowana iść do przodu. Przygotowywane są kolejne regulacje w tym temacie – mówi.
Wśród proponowanych zmian wymienia się zwłaszcza ścisłe cele w zakresie efektywności energetycznej w budynkach publicznych. W tej chwili unijne przepisy mówią jedynie o działaniach i nie wymagają określonych efektów. Z tego też powodu w polskiej ustawie o efektywności energetycznej nie znalazł się proponowany cel obligatoryjnej jednoprocentowej poprawy efektywności energetycznej budynków publicznych. Unijny kurs polityki energetycznej może jednak zmusić Polskę o takich działań.

Bartłomiej Derski , CIRE.PL

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: