Prof. W. Mielczarski: Fukushima. Zbuntowało się uwięzione Słońce

http://www.wnp.pl/wiadomosci/prof-w-mielczarski-fukushima-zbuntowalo-sie-uwiezione-slonce,136046_1_0_0_0_0.html

Z decyzją budowy elektrowni atomowej należy poczekać co najmniej 5-10 lat, wykorzystując w międzyczasie technologie dostępne jak elektrownie gazowe, kogenerację, odnawialne źródła energii czy czystsze technologie węglowe – mówi prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej i European Energy Institute

Jakie mogą być skutki awarii w elektrowni jądrowej Fukushima?
Kiedy Japończycy budowali elektrownie jądrowe, głosili hasło propagandowe: „Uwięziliśmy Słońce”. Dzisiaj widać, że to uwięzione Słońce im się zbuntowało.
Nie znamy jeszcze pełnego rozmiaru katastrofy nuklearnej i ekologicznej jaka ma miejsce w Japonii. Na terenie elektrowni jest 650 ton radioaktywnego materiału. Cztery z sześciu reaktorów są poważnie uszkodzone. Napromieniowana, radioaktywna woda używana do chłodzenia reaktorów jest wypuszczana do morza powodując skażenie oceanu na wielkim obszarze. Szczególne obawy budzi stan reaktora nr 3, w którym jest bardzo niebezpieczne paliwo zawierające pluton. Zwiększono strefę ewakuacji ludności z 20 do 30 km. Siedemnastu pracowników elektrowni uległo znacznemu napromieniowaniu. Setki ratowników dalej walczy z katastrofą przyjmując duże dawki promieniowania. Dziesiątki tysięcy ludzi będą mieli problemy zdrowotne, w tym zachorowania na raka, jak to było po Czarnobylu.
Czy wydarzenia w Japonii doprowadzą do rezygnacji z energetyki jądrowej?
Życzmy Japończykom jak najszybszego uporania się z katastrofą i wyciągnijmy z tej tragedii wnioski, z których pierwszy wskazuje, że nie ma bezpiecznych elektrowni jądrowych. Drobna i dosyć powszechna w zwykłych elektrowniach awaria układu chłodzenia, przerodziła się szybko w katastrofę na wielką skalę.
Doświadczenie z Japonii wpłynie na zahamowanie budowy elektrowni jądrowych na świecie, a w szczególności w Europie. Niemcy przyśpieszą program likwidacji elektrowni jądrowych. Włosi już rezygnują z referendum mającym zadecydować o budowie elektrowni jądrowej. Angielski Inspektorat Instalacji Nuklearnych, który w już w roku 2009 nie wyraził zgodę na budowę reaktora EPR ze względu na brak odpowiednich zabezpieczeń, z pewnością zaostrzy kontrolę bezpieczeństwa proponowanych konstrukcji. Reaktor EPR, na budowę którego nie zgodzili się u siebie Anglicy, ma być zbudowany w Polsce.
Zwolennicy energetyki jądrowej przekonują, że obecne technologie jądrowe są znacznie bezpieczniejsze od technologii elektrowni Fukushima.
Jeżeli elektrownie jądrowe mają być bezpieczniejsze konieczne są poważne zmiany w ich konstrukcji. Reaktory muszą zostać wyposażone w niezawodne, autonomiczne układy chłodzenia. Konieczne jest lepsze zabezpieczenie radioaktywnych odpadów na terenie elektrowni poprzez osłonięcie ich, podobnie jak rdzenia reaktora, silną obudową żelbetonową jak również wyposażenie w autonomiczne układy chłodzenia. Elektrownie jądrowe muszą zostać dodatkowo wyposażone w duże zbiorniki wody, która może być użyta do chłodzenia w stanach awaryjnych w układzie zamkniętym. I wiele innych jeszcze daleko idących zmian.

W jakim stopniu te zmiany wpłyną na wzrost kosztów budowy elektrowni jądrowych?
Wprowadzenie zmian w konstrukcji reaktora i układów wspomagających w elektrowni jądrowych potrwa wiele lat. Koszt budowy elektrowni jądrowej zwiększy się o minimum 30 proc., a pierwsze nowe konstrukcje mogą pojawić się za 5-7 lat. Dlatego z decyzją budowy elektrowni atomowej należy poczekać co najmniej 5-10 lat, wykorzystując w międzyczasie technologie dostępne jak elektrownie gazowe, kogenerację, odnawialne źródła energii czy czystsze technologie węglowe.
Wzrost kosztów poprawy konstrukcji elektrowni atomowych spowoduje dalszy wzrost kosztów budowy elektrowni, czyniąc tą technologię mało konkurencyjną. Nie jest prawdą powszechnie głoszony przez lobbystów slogan, że elektrownia atomowa jest tania.
Całkowity koszt produkcji energii elektrycznej składa się z czterech głównych składników: kosztów budowy, kosztów utrzymania w ruchu, kosztów paliwa oraz kosztów zakupu pozwoleń na emisje CO2. Zaletą elektrowni jądrowych jest brak konieczności zakupu pozwoleń na emisje CO2. Jednak bardzo duże koszty budowy powodują, że nie jest to technologia konkurencyjna. Obliczenia wykonane przy założeniu 40 euro za tonę pozwoleń na emisję CO2 oraz zasady „project finanse” pokazuje, że energia z elektrowni atomowych będzie droższa od elektrowni gazowych o około 80 proc.
Pojawiła się propozycja ogólnokrajowego referendum ws. budowy elektrowni jądrowych w Polsce. To dobry pomysł?
Elektrownie jądrowe to bardzo droga i niebezpieczna technologia. Wie o tym społeczeństwo opowiadając się w 60 proc. przeciw budowie elektrowni. Żadna propaganda elektrowni jądrowych zaplanowana przez specjalistów od marketingu i wykonywana przez usłużnych ekspertów społeczeństwa nie przekona. Dlatego właśnie decydenci tak boją się publicznej dyskusji i referendum, bo wygrałby zdrowy rozsądek społeczeństwa z chwilowymi interesami politycznymi.
Rozmawiał: Dariusz Ciepiela

 

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: