CCS polską Nokią?

http://www.euractiv.pl/gospodarka/artykul/ccs-polsk-noki-002522

Zdaniem Andrzeja Siemaszko, dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE, technologia wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS – Carbon Capture and Storage) jest dla polskiego sektora energetyczno-elektrycznego szansą na zachowanie konkurencyjności. A jeśli mamy już CCS wdrażać – zostańmy liderem. Tym bardziej, że 40-milionowemu państwu, jakim jest Polska, przydałoby się wypracowanie międzynarodowo rozpoznawalnej marki.

Na początek perspektywa ogólna. Jeśli zwiastowane przez zdecydowaną większość światowych klimatologów zmiany klimatyczne rzeczywiście zachodzą, koszt pozostania przy tradycyjnych technologiach wydobycia i obróbki surowców kopalnych będzie znacznie wyższy niż wydatki poniesione na technologie CCS. Ponieważ jednak perspektywa topniejących lodowców jest dla polskiej opinii publicznej niedostatecznie namacalna, zaś możliwość przemiany Helu w wyspę nie dość nagłośniona, z ratunkiem przychodzi Unia Europejska, z energetyczno-klimatycznym pakietem mobilizacyjnym, czyli karami i opłatami za trwanie w wysokoemisyjnym status quo (Pakiet Energetyczno-Klimatyczny UE).

Wdrażanie ambitnej polityki niskoemisyjnej gospodarki UE stanowi dla Polski nie tylko wyzwanie, ale również zagrożenie w zakresie konkurencyjności. Jednak za coś i tak będziemy musieli zapłacić – albo za kary, albo wdrożenie czystych technologii węglowych. Dlatego musimy skalkulować, co się opłaca bardziej. Warto też wziąć pod uwagę to, że dziś uprawnienia do emisji w ramach europejskiego systemu handlu uprawnieniami (ETS – EU Emissions Trading Scheme) są nam wydawane za darmo, jednak niedługo będziemy musieli je kupować. Z drugiej strony technologie CCS też generować będą olbrzymie koszty, zarówno w fazie inwestycyjnej, jak i operacyjnej. Poza tym, jak tłumaczy Andrzej Siemaszko w raporcie demosEUROPA pt. „Jak skutecznie wdrożyć CCS w Polsce? Polska Strategia CCS”, przeprowadzenie procesu wychwytu. separacji, transportu i składowania CO2 jeszcze bardziej zwiększy poziom wykorzystania energii w Polsce. W rezultacie wydajność nowopowstałego bloku energetycznego może się zmniejszyć o ok. 10 proc. Ale koszty implementacji technologii CCS będą stopniowo spadać.

Stawiając na CCS Polska ma szansę wykorzystać swoje atuty – największą na świecie elektrownię węgla brunatnego w Bełchatowie oraz wyjątkowe możliwości składowania węgla lądowego. Decyzja o implementacji czystych technologii węglowych musi być jednak podjęta na poziomie rządowym. Nie trwońmy więc naszego potencjału w chaosie biurokracji – obecnie kilka resortów dzieli odpowiedzialność za rozwój CCS w Polsce, brakuje za to lidera, który poprowadziłby flagowy program czystych technologii węglowych. Takim liderem, który koordynowałby, a także nadawał kierunki rozwojowi CCS w Polsce, powinien zostać specjalnie powołany pełnomocnik rządu ds. czystych technologii węglowych. Pod jego nadzorem powinien powstać rządowy program implementacyjny, który określiłby mapę drogową realizacji wdrożenia CCS, a także budżetowanie projektu (za pomocą m.in. POIG, POIiŚ, ETS, Funduszu Norweskiego, a także możliwości partnerstwa publiczno-prywatnego), a przede wszystkim kreowałby wizerunek Polski jako lidera czystych technologii.

Dziś w Unii Europejskiej liczy się głos największych graczy. Przeciętna obecność węgla w strukturze wytwarzania energii elektrycznej w UE wynosi 27 proc., zaś w Polsce poziom ten sięga 92 proc. Obowiązujące w UE uregulowania prawne nie uwzględniają specyfiki naszego kraju. Polska pozostaje na pozycji walczącego o swoje prawa. Odwróćmy tę sytuację. Jeśli Polska byłaby liderem w zakresie CCS, zyskałaby większy wpływ na politykę europejską.

* Artykuł powstały na podstawie informacji z konferencji „Cel: Polska – lider w dziedzinie CCS, Jak go osiągnąć?” zorganizowanej 24 marca przez demosEUROPA oraz raportu demosEUROPA pt. „Jak skutecznie wdrożyć CCS w Polsce? Polska Strategia CCS”, red. Agata Hinc.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: