Premier: wiatraki i biomasa nie zastąpią węgla i atomu

loga

 

http://www.ppctw.cire.pl/item,53268,1,0,0,0,0,0,premier-wiatraki-i-biomasa-nie-zastapia-wegla-i-atomu.html

25.03.2011r. 13:53

Podczas piątkowej konferencji po posiedzeniu Rady Europejskiej Donald Tusk mocno bronił energetyki węglowej i atomowej. – Nie należy wpadać w histerię po tym co wydarzyło się w Japonii – powiedział premier dodając, że Europy nie stać na eliminację energetyki węglowej i atomowej.

– Podzielam stanowisko wyrażane przez prezydenta Francji, że nie należy wpadać w histerię po tym co wydarzyło się w Japonii. Trzeba stosować takie metody, które uczynią elektrownie jeszcze bezpieczniejszymi i żebyśmy nie dali się zwariować przesadnie radykalnym działaniom przeciwko energetyce jądrowej bo, z całą pewnością, wiatraki i biomasa nie zastąpi przemysłu energetycznego węglowego czy jądrowego – stwierdził Tusk.
Odnosząc się do propozycji Litwy, by stress testy elektrowni jądrowych wykonać także w państwach, w których mają one dopiero powstać, premier poparł pomysł stwierdzając, że leży to w interesie publicznym. – Wydaje się, że akceptacja dla rozwoju energetyki jądrowej możliwa będzie wtedy, kiedy opinia publiczna będzie pewna, albo prawie pewna, że mamy do czynienia z instalacjami bezpiecznymi – zauważył.

Premier w mocnych słowach bronił zarówno energetyki atomowej jak i węglowej. – Polska będzie bardzo twardo starała się tłumaczyć, rzecz dla Polaków oczywistą. Jeżeli przed południem [podczas pierwszej części posiedzenia Rady Europejskiej – red.] rozmawiamy o konkurencyjności europejskiej gospodarki, to nie możemy po południu deklarować, że chcemy zarżnąć energetykę europejską, bo to jest absurd. Nie jesteśmy w stanie, jako Europa, konkurować z innymi regionami świata, jeżeli sami będziemy eliminować najtańsze sposoby produkcji energii.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: