Unijne plany ograniczenia emisji pokrzyżują plany inwestycyjne w polskich elektrowniach

Jeśli wejdą w życie najnowsze propozycje dotyczące ochrony klimatu w perspektywie do 2050 r., które powstały w Brukseli, to budowa bloków węglowych w polskich elektrowniach straci praktycznie sens – ostrzega „Parkiet”.

Zaprezentowana we wtorek przez przedstawicieli Komisji Europejskiej tzw. mapa drogowa dojścia w 2050 r. do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 90 proc., oznacza kłopoty dla polskich elektrowni, opartych na węglu. Jak wyjaśnia dziennik, dążenie do tego, by produkcja energii w 2050 r. była bezemisyjna, oznacza w praktyce, że węgiel do produkcji energii mógłby być wykorzystywany w elektrowniach, tylko jeżeli powstaną tam instalacje CCS.
O tzw. mapie drogowej, ograniczającej emisję CO2 czytaj wiecej: KE ogłosiła unijną ścieżkę redukcji emisji CO2 do 2050 r.

Stawia to pod znakiem zapytania plany budowy bloków węglowych przez polskie elektrownie. Instalacje CCS są drogie i dopiero we wstępnej fazie wdrożenia. Ponadto nowy plan unijny do 2050 r. może również spowodować zaostrzenie kryteriów kredytowych przez banki – wylicza „Parkiet”.

http://energetyka.wnp.pl/unijne-plany-ograniczenia-emisji-pokrzyzuja-plany-inwestycyjne-w-polskich-elektrowniach,134542_1_0_0.html

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: