Ograniczenie emisji CO2 spowolni gospodarkę. A potem przyspieszy

Jeśli już dziś zaczniemy przechodzić na gospodarkę niskoemisyjną, spadnie PKB Polski i zwiększy się bezrobocie – wynika z raportu Banku Światowego. Ale jest też dobra wiadomość – po 2020 r. wzrost gospodarczy przyspieszy.

Czy Polska jest w stanie przejść na gospodarkę niskoemisyjną i produkować mniej dwutlenku węgla? A jeśli tego nie zrobi? BŚ przedstawił wczoraj raport w tej sprawie.
Bank twierdzi, że zmniejszenie do 2030 r. emisji CO2 o 30 proc. jest w Polsce realny. Aby go osiągnąć, rząd powinien skupić się na energetyce, transporcie i efektywności energetycznej. Ponad połowa emisji powstaje w tym pierwszym sektorze. Choć inwestycje w energetyce są kosztowne, to przy obecnych technologiach tutaj najłatwiej o poprawę. Najtrudniejsze jest obniżenie emisji w transporcie, gdzie m.in. trzeba przekonać ludzi, by przesiedli się z aut do transportu miejskiego. W sumie, zdaniem Banku, w Polsce jest około 120 możliwości na obniżenie emisji CO2.

Przejście Polski na gospodarkę niskoemisyjną pociągnie za sobą spore koszty, większe niż w pozostałych krajach Unii, gdzie energetyka nie opiera się, jak w Polsce, w 90 proc. na węglu. Gdybyśmy zaczęli dziś, polski PKB byłby przez dziesięć lat niższy o 1 pkt proc. Rosło by też bezrobocie (co rok o 140 tys. osób). Ale już w 2020 r. Polska powróciłaby na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego. Jeśli nie zaczniemy ograniczać emisji CO2, Polska nadal będzie się rozwijać tak jak teraz, ale od 2030 r. zacznie się spadek, bo przez przestarzałe technologie wyprodukujemy jeszcze więcej CO2, za które jeszcze więcej zapłacimy.
Raport chce wykorzystać rząd podczas negocjacji z Komisją Europejską. – To dla nas argument, że transformacja w Polsce nie będzie prosta. Chcielibyśmy, by Polska była krajem, który mało emituje, ale musimy powiedzieć, że będzie nas to dużo kosztowało – powiedziała Beata Jaczewska z Ministerstwa Gospodarki.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: