Dąbrowski–do 2030 ma spaść udział energetyki opartej na węglu

http://wyborcza.pl/1,91446,9149319,Ekspert__70_proc__elektrowni_i_sieci_przesylowych.html

Dyrektor departamentu energetyki w ministerstwie gospodarki Tomasz Dąbrowski poinformował, że resort chce do 2030 r. zmniejszyć udział węgla w pozyskiwaniu energii. Obecnie ok. 90 proc. energii pochodzi z węgla kamiennego i brunatnego, w 2030 r. – ma to być ok. 57 proc.

Jak zauważył, na rozwój infrastruktury mają wpływ decyzje rządu i regulacje prawne – takie regulacje zostały już przyjęte. Są to m.in. program dla elektroenergetyki czy Polityka Energetyczna Polski do 2030 r. Zaznaczył, że przepisy te muszą uwzględniać też unijne dyrektywy, m.in. pakiet energetyczno-klimatyczny (3×20 proc.), a także regulacje dotyczące liberalizacji rynku – rozdziału wytwarzania od dystrybucji prądu.
Przypomniał, że głównymi celami polityki energetycznej państwa jest poprawa efektywności energetycznej, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, dywersyfikacja wytwarzania, rozwój energetyki niekonwencjonalnej (tzw. OZE), wzrost bezpieczeństwa dostaw paliw.
W jego ocenie, aby można było te cele osiągnąć, potrzebne są duże inwestycje – 100-200 mld zł – nie tylko w wytwarzanie energii, ale także w jej przesyłanie. To nie tylko wysoki koszt dla gospodarki, ale także dla odbiorców indywidualnych.

http://wyborcza.pl/1,91446,9149319,Ekspert__70_proc__elektrowni_i_sieci_przesylowych.html#ixzz1Er0c0Cyy

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: