A. Węglarz, KAPE : firmy ESCO mają do odegrania ważną rolę

http://energetyka.wnp.pl/a-weglarz-kape-firmy-esco-maja-do-odegrania-wazna-role,127520_1_0_0.html

Firmy typu ESCO mają dużą rolę do odegrania w finansowaniu działań z zakresu poprawy efektywności energetycznej- uważa Arkadiusz Węglarz, dyrektor ds. zrownoważonego rozwoju Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Poprawa efektywności energetycznej wymaga inwestycji. Arkadiusz Węglarz ocenił, że w zakresie finansowania inwestycji dużą rolę mogą odegrać firmy typu ESCO. Skrót ESCO pochodzi od nazwy Energy Service Companies, a tak określane są firmy oferującą usługi w zakresie finansowania działań zmniejszających zużycie energii, pozwalające ich klientom spłacać na przykład pożyczki środkami uzyskanymi dzięki oszczędnościom energii.
– Należy zacząć od podstaw, czyli nie zmieniajmy źródeł, nie planujmy źródeł jeśli dotychczas nie wykorzystaliśmy efektywnie energii. Musimy zacząć od tego, gdzie jest największy potencjał, czyli od termomodernizacji budynków, ale też zaprzestać marnotrawienia szansy w budownictwie. Nasze uregulowania prawne, nasze standardy energetyczne budynków są najgorsze wśród krajów o podobnym klimacie. Aktualnie budowane domy trzeba będzie niestety termomodernizować, a termomodernizacja od standardu powiedzmy 150 kWh, który jest aktualnie osiągany, będzie mniej opłacalna niż doprowadzenie do standardów bardziej efektywnych energooszczędnych – przekonywał Arkadiusz Węglarz, wiceprezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii podczas konferencji „Przyszłość energii na terenach niezurbanizowanych w Polsce i w Europie”.

– Ja widzę dużą rolę dla firm typu ESCO. To jest chyba przyszłość w Polsce ponieważ widać już, że budżet pęka w szwach (…) Niestety forma wsparcia polegająca na wykorzystaniu strony trzeciej, dosyć popularna w Europie Zachodniej, w Polsce jakoś nie może się przebić. Kilka firma zaledwie tak działa, a w energetyce rozproszonej, a dalej również w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię małych miejscowości powiązanie firmy ESCO z wytwórcami lokalnymi byłoby dosyć dobrym rozwiązaniem – ocenił Arkadiusz Węglarz.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: