Krzyk Solidarności górniczej

Związek Zawodowy Solidarność, pragnący utrzymać znaczenie sektora węglowego w gospodarce energetycznej Polski, domaga się wykorzystania polskiej prezydencji do działań zmierzających do uwzględnienia specyfiki polskiego sektora energetycznego w polityce  energo – klimatycznej UE. Szef górniczych związków zawodowych twierdzi, że Polsce grozi wieloletnia zapaść gospodarcza spowodowana wdrażaniem polityki klimatycznej.  Polska już się wielokrotnie przekonała, że Unia Europejska opiera się na kompromisach i koalicjach. O ile koalicjanci Polski w obronie węgla raczej są znani, o tyle rzeczowe argumenty, mogące przekonać pozostałe Państwa (w tym przede wszystkim Francję i Niemcy które skutecznie zreformowały sektor węglowy) są nieznane. Kartami przetargowymi w rozmowach o polityce klimatycznej  mogłyby być przemyślana, ambitna polityka efektywności energetycznej i rozwój czystych technologii węglowych.  Bez dobrych argumentów głos Polski w Brukseli odebrany będzie jako głos kogoś, kto właśnie obudził się z ręką w nocniku. (M.Z.) 

Tytuł oryginału: “Solidarność chce, a by Komisja Trójstronna zajęła się problemem emisji CO2”

http://www.ppctw.cire.pl/item,51583,1,0,0,0,0,0,solidarnosc-chce-aby-komisja-trojstronna-zajela-sie-problemem-emisji-co2.html

(…..)

W połowie roku Polska obejmuje przewodnictwo w UE. – Jeśli do tego czasu uda się sprawić, aby decyzja KE nie stała się obowiązującym prawem, to mam nadzieję, że oprócz działań z zakresu PR, nasze państwo wykorzysta ten fakt, aby realnie wpłynąć na kształt polityki energetycznej Wspólnoty. Chodzi o to, żeby uwzględniała ona również interesy obywateli państw, które weszły do UE dopiero przed kilku laty. Tu nie ma co owijać w bawełnę, po prostu trzeba wynegocjować okresy przejściowe dla polskiej energetyki opartej na węglu, inaczej polskiej gospodarce grozi wieloletnia zapaść – dodaje szef górniczej „S”.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: