Rola gazu ziemnego w polityce energetycznej Polski: stan obecny i perspektywy

http://gazownictwo.wnp.pl/rola-gazu-ziemnego-w-polityce-energetycznej-polski-stan-obecny-i-perspektywy,6844_2_0_2.html

W kolejnych latach w Polsce niezbędne będzie dokonanie szybkiej zmiany struktury źródeł energii pierwotnej wymuszonej koniecznością wywiązania się z zobowiązań międzynarodowych kraju, dotyczących ograniczenia emisji zanieczyszczeń atmosfery oraz dostosowania funkcjonowania przedsiębiorstw sektora energii do standardów wynikających z dyrektyw UE.

Celem artykułu jest przedstawienie głównych problemów funkcjonowania sektora energii w Polsce oraz uwarunkowań jego modernizacji, która umożliwiłaby stopniowe odejście od energetyki opartej na węglu kamiennym i stworzeniu warunków do zwiększenia znaczenia gazu ziemnego w krajowym sektorze energii. Aby zmiana ta była możliwa, konieczne jest stworzenie przez instytucje państwa instrumentów, które zwiększą znaczenie mechanizmów rynkowych w kształtowaniu struktury źródeł energii w Polsce.
Dodatkowo przedstawiono uwarunkowania zmian w polityce energetycznej w krajach UE-15 i krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz omówiono doświadczenia Holandii i Węgier związane ze zmianą struktury źródeł energii pierwotnej służącej zwiększeniu znaczenia gazu ziemnego.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: