Energetyka: do wzięcia miliardy na inwestycje

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/475537,pge_i_enea_przeznacza_miliardy_na_inwestycje.html

W 2011 r. rozstrzygnięte zostaną przetargi na budowę nowych bloków energetycznych za co najmniej 19 mld zł. Pewniakami są inwestycje państwowych przedsiębiorstw.

Elektrownie muszą się modernizować, bo w najbliższych latach zamykane będą stare bloki energetyczne. Do końca 2015 r. ze względów bezpieczeństwa muszą zostać zamknięte siłownie o mocy ponad 6 tys. MW. Trwa wyścig z czasem, żeby w polskich domach nie zgasły żarówki.

„DGP” policzył, że w optymistycznym scenariuszu koncerny energetyczne mogą rozstrzygnąć w 2011 roku przetargi na budowę ponad 4,6 tys. MW mocy. Firmy wykonawcze biją się o kontrakty o szacunkowej wartości 23,1 mld zł, które będą realizowane w ciągu 4 – 5 lat. W 2010 r. rozstrzygnięty został tylko jeden przetarg. – Alstom zawarł umowę o wartości 5,7 mld zł na rozbudowę Elektrowni Rybnik należącej do EdF.

Pewniakiem jest rozbudowa Elektrowni Opole należącej do PGE. Największa w Polsce grupa w branży szuka wykonawcy dwóch nowych bloków o mocy 800 – 900 MW każdy. Przetarg może mieć wartość nawet ok. 10 mld zł. Do tej pory zainteresowanie realizacją zgłaszały cztery konsorcja: Polimex-Mostostal, MostostalWarszawa i Rafako; grupa PBG z grupami Techint Compagnia Technica Internazionale i Ansaldo Włochy; Alstom Polska; SNC-Lavalin Polska i Hitachi Power Europe. Zapowiada się ostra walka.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: