Małe elekrownie atomowe

http://www.wnp.pl/wiadomosci/male-i-niedrogie-reaktory-moga-byc-przyszloscia-energii-z-atomu,128605_1_0_0_0_1.html

(……)

Rosjanie rozwijają  już technologię, która zastąpi w przyszłości m.in. siłownię w Bilibinie. Chodzi o pływające elektrociepłownie jądrowe.
Pod koniec czerwca 2010 r. w stoczni w Sankt Petersburgu zwodowano „Akademika Łomonosowa” – barkę, na której zbudowane zostaną dwa reaktory. Unowocześnione konstrukcje, wywodzące się ze stosowanych na okrętach podwodnych i lodołamaczach, mają dostarczać 70 MW prądu oraz ciepło i energię do odsalania wody. Barkę buduje państwowa firma Rosatom, głównie z myślą o użyciu przy eksploatacji arktycznych złóż surowców. „Łomonosow” ma być gotowy w 2012 r. i popłynie na Kamczatkę.
Obecny przy wodowaniu barki rosyjski minister energii jądrowej Siergiej Kirylienko deklarował, że są już „liczne zamówienia” na tego typu obiekty. Według Rosatomu, „atomowe barki” mogłyby w przyszłości kotwiczyć u brzegów słabo rozwiniętych państw, które nie mają własnych źródeł energii.
Inną koncepcję mają natomiast władze Alaski, które planują zbudować w mieście Galena stacjonarną mini-elektrownię jądrową modułowej konstrukcji. Leżąca nad rzeką Yukon miejscowość, jest przez 9 miesięcy w roku odcięta od świata, nie ma żadnych połączeń drogowych ani linii przesyłowych. Paliwo dostarczane jest rzeką.
Sercem tamtejszej siłowni ma być reaktor koncernu Toshiba, nazwany 4S (Super-Safe, Small and Simple), który byłby prawdopodobnie najmniejszym komercyjnym reaktorem. Dokumentacja reaktora czeka obecnie na akceptację dozoru jądrowego USA, decyzja spodziewana jest w II kwartale 2012.
Minielektrownia atomowa ma mieć 50 MW mocy i dostarczać 10 MW prądu. Moduły konstrukcyjne zostaną przywiezione barkami, sam reaktor znajdzie się 30 m pod ziemią, na powierzchni stanie tylko hala turbin o powierzchni 350 m. kw. Producent zapewnia, że po uruchomieniu przez 30 lat pracy reaktor nie będzie wymagał wymiany paliwa. Toshiba ma nadzieję, że budowa ruszy w 2014 r.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: