B. Błaszczyk, MŚ: Polski nie stać na redukcję emisji CO2 o 30 proc.

http://www.wnp.pl/wiadomosci/128257.html

Polski nie może zabraknąć w budowie gospodarki niskoemisyjnej. Trzeba sobie zdawać sprawę, że przyjęcie pewnych rozwiązań niskowęglowych dla Polski będzie ogromnie kosztowne, jak np. modernizacja polskiej energetyki, bazującej na paliwach kopalnych. Szacuje się, że rocznie musielibyśmy budować ok. 1500-1700 MW nowych mocy wytwórczych. Do roku 2020 kosztowałoby to ok. 90-100 mld zł. Planowane inwestycje w nowe moce doprowadzą do redukcji emisji CO2 o ok. 19-21 proc., większa redukcja będzie możliwa tylko wtedy, gdy zostaną wybudowane elektrownie jądrowe. Cel redukcyjny na poziomie 20 proc. polska energetyka przy olbrzymim wysiłku może zrealizować. Realizacja wyższego celu jest niemożliwa.
Ważna dla Polski jest także sprawa wysokiej redukcji emisji CO2, którą osiągnęliśmy w pierwszym okresie rozliczeniowym, chcielibyśmy, aby to zostało uwzględnione przez inne kraje. W latach 2008-12 Polska dzięki osiągniętym nadwyżkom, może sprzedawać jednostki redukcji emisji AAU. Do tej pory ze sprzedaży AAU uzyskaliśmy ok. 80 mln euro, które przeznaczono na inwestycje krajowe z zakresu ochrony klimatu.

Jakie są priorytety polskiej prezydencji w UE w zakresie zmian klimatu?
– Polska będzie miała przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej od lipca do grudnia 2011 r. Najważniejsze zadania w obszarze ochrony środowiska podzielono na trzy zadania: zmiany klimatu, ochron różnorodności biologicznej oraz przyszły Program Działań Wspólnoty na rzecz Środowiska.
W ramach priorytetu zmiany klimatu do zaplanowanych działań należy adaptacja do zmian klimatu i wypracowanie strategii adaptacji UE. Planowane jest stworzenie ram prawnych i wytycznych w zakresie adaptacji, w szczególności w odniesieniu do gospodarki wodnej oraz przeciwdziałania suszom i łagodzenia ich skutków.
W ramach prezydencji Polska będzie przewodzić negocjacjom porozumienia post-2012, zakładamy wypracowanie stanowiska Rady oraz przygotowanie i udział w COP 17 w RPA. Ponadto chcemy przygotować projekt aktu prawnego regulującego mechanizm ograniczania emisji gazów cieplarniach ze statków w UE. Ważnym zadaniem będzie także wypracowanie stanowiska UE na negocjacje międzynarodowe w ramach konwencji klimatycznej oraz wdrożenie do legislacji UE zapisów nowego porozumienia klimatycznego, jeżeli zostanie zawarte. Planujemy również rewizję legislacji w zakresie adaptacji do zmian klimatu a także przygotowanie założeń zmiany legislacji w związku z przejściem na 30 proc. redukcji emisji.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: