Szacowanie kosztów stałych w polskiej energetyce, oraz prognoza cen uprawnień

Obecnie cena na rynku spot TGE wynosi ponad 200 PLN/MWh. Koszt zmienny paliwa przy założeniu ceny węgla 11 PLN/Gj i sprawności 35 proc. wynosi około 113 PLN/MWh. Dodajmy do tego koszt CO2 – zakładając średnią emisyjność na poziomie 1t CO2/MWh, cenę CO2 wynoszącą 15 EUR/t oraz kurs Euro na poziomie 4 PLN – i osiągamy koszt zmienny na poziomie około 173 PLN/MWh. Różnica pomiędzy ceną sprzedaży, a kosztem zmiennym wynosząca 27 PLN powinna pokryć koszty stałe.

Na podstawie tego prostego wyliczenia można stwierdzić, że cały koszt CO2 jest przeniesiony w cenie energii. Może w przypadku mniej efektywnych elektrowni o wyższych kosztach – stałych i zmiennych- marża jest niższa, ale i tak bardzo wysoka jak na produkcję energii. Przy obecnych zasadach elektrownie dostają około 90 proc. uprawnień za darmo.

– Ogólnie dyskutuje się, że cena za emisję CO2 osiągnie po 2012 roku poziom ponad 40 EUR/t. Ale na rynku pojawiają się również prognozy CO2 na poziomie 100 EUR/t. Te poziomy powinny zapewnić opłacalność inwestycji w niskoemisyjne oraz zero-emisyjne technologie wytwarzania energii elektrycznej.

http://energetyka.wnp.pl/a-modzelewski-rwe-o-zyskach-z-darmowego-co2,126212_1_0_0.html

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: